Т ази година Facebook имаше доста сериозни проблеми заради скандали със защитата на личните данни на потребителите. Компанията беше критикувана в целия свят, като се принуди неколкократно да дава обяснения и пред правителства. През последните дни и Google се оказа с подобни проблеми, но реакциите към компанията изглеждат далеч по-умерени.
Google закри социалната си мрежа след пробив на данни
Google стана на 20 г. Вижте интересни факти
При това причината не е "умора" на потребителите или привикване към темата. Една от възможностите е по-умелата и спокойна реакция на Google, както и като цяло по-доброто мнение на потребителите за компанията. Комбинацията от тези два фактора помагат на интернет гиганта да премине през бурята без особени проблеми, отбелязва онлайн изданието The Verge.
Google представи 2 нови смартфона с умни функции
Google обяви поредица новости за своята търсачка
Не всичко обаче е чак толкова розово. Google може и да има повече и по-полезни услуги от Facebook, което да печели доброто мнение и доверие на потребителите, но компанията доста е разклатила иначе стабилните си позиции и връзки сред политиците.
Google не изпрати представител на изслушването на най-големите интернет компании в САЩ пред Сената. Още тогава компанията беше критикувана от политиците. А сегашният скандал не остана незабелязан.
По-рано тази седмица Google обяви, че ще закрие социалната си мрежа Google+, след като открила уязвимост в нейната сигурност. Заради пропуска профилите на 500 000 души са били застрашени от компрометиране. Според данните на Google, няма реално засегнати потребители. Дотук добре, но по-големият проблем е, че компанията е разбрала за това още през март 2018 г., но съзнателно е решила да не съобщава за проблема публично.
"По същото време, в което Facebook научаваше важния урок, че технологичните компании трябва да бъдат коректни с обществото за подобни проблеми, Google изглежда е решила да задържи информация за уязвимост от страх да не бъде критикувана публично", пишат сенаторите в Комисията по търговия на САЩ в отворено писмо към Google, цитирано от CNET.
Фейсбук и Туитър признаха за пропуски в сигурността
Facebook, Google и други ИТ гиганти ще обменят данни на потребителите
В писмото си сенаторите искат да видят вътрешния в Google документ, за който The Wall Street Journal твърди, че е описал решението проблемът да не бъде съобщаван публично. "Google трябва да бъде по-откровена с обществото и законодателите, ако компанията иска да задържи или да възстанови доверието на потребителите към услугите си", пишат още сенаторите. Google не е коментирала темата.
От една страна Google не е нарушила закона. Компанията е открила проблем в един от продуктите си и го е отстранила, като не е имало хакерски атаки или пробиви на данни, чрез този проблем. Затова Google реално не е задължена да съобщава за него.
От друга страна обаче, ИТ компаниите винаги са се откроявали с по-голяма прозрачност и откровеност. Решението на Google да не съобщава за потенциален проблем, който е засягал 500 000 души, стои в противоречие с тези принципи и неписани правила на ИТ индустрията.
А и най-малкото Google трябва да е наясно, че в наши дни подобни неща рано или късно биват разкрити. Така решението на компанията да не съобщи за проблема навреме, за да си спести критики и проверки, сега ѝ донесе точно критики и проверки. Германските власти обявиха, че са започнали да проверяват случая, като проверката може да завърши и с глоба.
Сорос: Facebook и Google са заплаха за обществото
Но за сега изглежда, че компанията получава доверие от потребителите. Донякъде това е заради слабата популярност на Google+, но и заради като цяло доброто мнение на хората към компанията. За Google ще е важно да не изпадне в поредица от подобни скандали и разкрития както Facebook, защото тогава може и да се окаже по-трудно да се разминава с критиките.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!