От днес до 9 юли в Информационно-рекламния център на СУ "Св. Климент Охридски" се подават документите за участие в класирането и за кандидатстване с оценки от държавните зрелостни изпити, съобщиха от висшето учебно заведение.
В комплекта с кандидатстудентски документи, в които се записват желанията за класиране по специалности и формите на обучение, кандидатите могат да заявят и желание за използване на оценка или оценки от държавен зрелостен изпит.
При подаването на молбата, всеки кандидат е длъжен да представи квитанция за платена такса от 30 лв.
Тя може да се плати на място - на касите в Информационно-рекламния център в сградата на Ректората, или по банков път.
От такса за кандидатстване се освобождават кръглите сираци до 25-годишна възраст, кандидатите с трайни увреждания и с намалена работоспособност, военноинвалидите, лицата, пребивавали до пълнолетието си в домове за отглеждане и възпитание за деца от системата на МОМН, и майки с три и повече деца.
От днес до 9 юли молба ще подават и кандидатстващите за възстановяване на студентските права.
Те трябва да представят уверение за успешно завършен първи курс на обучение с всички положени изпити.
Кандидатстудентските документи мога да се подават и в сайта на СУ на адрес: www.ebg.bg/su-admissions/page/index.faces. Регистрацията в него се прекратява в 17.00 ч. на 9 юли.
Кандидат-студентите в Нов български университет
(НБУ) проявяват интерес към специалности и програми, от които успешно завършилите очакват бърза професионална реализация, съобщи на пресконференция днес Тома Томов - зам.-ректор по учебната и международната дейност в НБУ.
Търсени от младите хора са програмите "администрация и управление", "психология", "масови комуникации", "туризъм", "информатика", "графичен дизайн", "кино и телевизия", "фотография", "право", "гражданска и корпоративна сигурност".
Има засилен интерес на кандидатите и към програмите на чужд език, сред които и новата "политически науки" на английски език.
Според цитираните от Томов данни към момента около 6400 са кандидат-студентите в НБУ, или средно по около 1100 души се явяват на изпитна сесия на т.нар. тест по общообразователна подготовка.
Ректорът на висшето училище Людмил Георгиев съобщи, че миналата година НБУ е имал 38 учебни програми, а сега предлага 58.
През тази година Студентският съвет на НБУ е организирал по своя инициатива кандидатстудентски прояви в 16 града в страната.
Повече от 80% от студентите ни одобряват възможността да формират оценките си чрез различни форми на
текущо оценяване през семестъра
и така да се освободят от изпити по време на сесия. Това показват резултатите от анкета за формите на оценяване в НБУ за 2009-2100 г., представени от доц. Пламен Бочков, зам.-ректор по качеството и акредитацията във висшето училище.
Данните сочат, че текущото оценяване стимулира студентите да посещават лекции и упражнения, поощрява ученето през семестъра и усвояването на учебната материя на "по-малки порции", а не екстремно - за два-три дни преди сесията.
Текущото оценяване в НБУ се осъществява под различни форми - чрез тестове, академични есета, реферати, различни казуси, участия в проекти и в пътуващи семинари, като последната форма получава голямо одобрение сред студените.
Резултатите от проучването показват, че около 20 на сто от преподавателите в НБУ изпитват само "финално" - по време на сесията.
За електронното обучение в НБУ беше създадена специалната електронна платформа "Moodle НБУ", съобщи още зам.-ректорът.
Според него то позволява на студентите да не посещават всички лекции, но независимо къде се намират, да са в непрекъсната онлайн връзка с преподавателите и да получават задачи от тях.
Публикуваните в електронната система писмени домашни работи се проверяват автоматично за плагиатство още преди преподавателят да ги е оценил, което елиминира добре познатата система за подготвяне на курсови работи на принципа "копи-пейст", коментира още Бочков.
НБУ ще се опита да използва и външното оценяване, при което чрез външни оценители ще се проверява как преподавателите водят своите курсове и как оценяват работите на студентите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!