В края на тази седмица е поредният "Черен петък", който ще накара търговци по целия свят да се надпреварват за клиенти чрез промоции и намаления. Много често промоциите са силно ограничени и клиентите трябва да реагират бързо. А това ги прави идеални мишени за хакерите. През последните дни се наблюдава голям ръст на фалшиви сайтове и приложения, които се опитват да излъжат потребителите, съобщава онлайн изданието CNET.
Тим Кук: Трябва да признаем, когато свободният пазар не работи
Тим Кук: Индустрията превръща данните ни в оръжие
Освен "Черния петък", рискове е и т.нар. "Кибер понеделник". Това е първият понеделник след "Черния петък", като традиционно той е именно за онлайн търговците. Данни на Adobe показват, че миналата година "Кибер понеделникът" дори е надвишил по продажби "Черния петък" в САЩ - 6,59 млрд. долара спрямо 5 млрд. долара. И двата дни заедно обаче са по-малко от записаните от Alibaba над 30 млрд. долара за 24 часа по време на китайския "Ден на самотниците".
"Отвлякоха" интернет трафика на Google
Голям ръст на фалшивите онлайн магазини
И все пак, "Черният петък" е по-популярен в Западното полукълбо, като и се използва във все повече държави. Това го прави още по-атрактивна мишена за хакерите.
Обикновено мишени са най-вече потребителите. Хакерите правят приложения и сайтове, които се представят за онлайн магазини с големи промоции и целят да привличат внимание. Други пък предлагат приложения, които да "откриват" най-добрите оферти от магазините или уж дават допълнителни отстъпки, ако се поръчва чрез тях. И в двата случая целта на хакерите са личните и банковите данни на потребителите.
Alibaba записа 30 млрд. долара онлайн продажби за 24 часа
Вече и количките за пазаруване ще следят хората
Заради бързината и атрактивните оферти, хората са склонни да пренебрегват типичните проверки на нови и непознати за тях търговци. Проучване на компанията RiskQ показва, че има огромен ръст на фалшивите приложения. Много от тях дори се представят за официални или подобрени версии на реални търговци. Компанията е открила 6615 фалшиви приложения само за десетте най-популярни търговеца през 2017 г.
Самите търговци също не са забравени от хакерите. Те се опитват да прихванат комуникацията между потребителя и търговеца по време на правенето и плащането на поръчки, атакуват базите им данни или се опитват да "инжектират" вируси, които да копират банковите данни. Затова важно е не само потребителите да внимават, но и търговците да полагат активни грижи и проверки на сигурността си, казват експертите.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!