О перационната система Windows навършва 40 години. Първата ѝ версия излиза на 20-ти ноември 1983 г.
Тогава тя е графичен интерфейс за MS-DOS – основната операционна система, която беше неразделна част от Windows дълго време. Интересът към нея е голям още от самото начало. През тези години точно започва възходът на графичните интерфейси, а преди това работата с компютри беше предимно в текстов вид.
Графичните интерфейси дават много по-лесен и бърз начин за работа, както и повече възможности. Windows не е първият подобен интерфейс. Има и други проекти, като един от по-известните е в компютъра Lisa на Apple, който излиза по-рано същата година.
Microsoft подготвя промени за Windows 11 в Европа
Проблемът на Lisa е, че струва 10 000 долара, което автоматично го прави недостъпен за масовия потребител. Конкуренцията има доста по-евтини модели, които могат да работят с MS-DOS и съответно с Windows.
Първата версия на Windows предлага някои приложения, които са част от платформата и до днес – Notepad, Paint и Calculator. Допълнително има Write (текстов редактор), часовник, календар и дори игра.
Първоначално възможностите не са много и Windows е критикуван, че има малко приложения и известни проблеми. Така MS-DOS остава предпочитан още доста време.
Microsoft обединява AI услугите си в Copilot
Въпреки това Microsoft не се отказва и продължава да развива Windows. Истинският успех идва по-късно. Според част от анализатори и историци това е Windows 3.0 през 1990 г., а според друга – чак през 1995 г. с Windows 95.
Следват поредици от версии за различни устройства, сървъри и дори мобилни телефони.През годините Windows се превръща в една от най-популярните платформи в сета, като се използва от милиарди компютри. Операционната система помага на Microsoft да се нареди сред най-големите ИТ гиганти, като компанията превръща Windows в основата за много други свои услуги.
Разбира се, не липсват и проблеми. Платформата дълги години беше критикувана, че не е достатъчно стабилна. Така се роди и пословичната фраза „рестартирай и ще се оправи“, която съпътстваше много от версиите на Windows. Други критики към нея бяха множеството софтуерни уязвимости и високата цена.
С времето Microsoft обърна внимание на тези критики и постепенно част от тях бяха решавани в Windows XP, Windows 7 и Windows 10. Днес операционната система има много повече възможности, работи по-стабилно, има множество вградени системи за сигурност и новите ѝ версии са безплатни за ползвателите на легални копия на няколко от предишните поколения.
Google направи по-точна прогноза за времето с AI
Кои са катастрофалните рискове на AI
Сега Microsoft развива Windows 11, която дава началото на нова ера за платформата – тази на изкуствения интелект, който постепенно ще става все по-голяма част от нея. Първата стъпка вече е направена с Copilot, която от тази есен е внедрена в Windows 11, а се очаква да намери място и в предшественика Windows 10.
Apple хваната неподготвена от генеративния AI
Google подобрява светофарите с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!