З а добро или лошо парите са един от най-важните активи в света. Първата асоциация с тях са хартиените банкноти. На фона на технологичния прогрес обаче това изглежда като все по-старо и непрактично решение. Сега и ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард обяви, че централните банки може да помислят за дигитални пари, съобщава БиБиСи.
Какво постигна Bitcoin за 10 години от създаването си
Bitcoin се отразява зле на околната среда и планетата
Тенденцията е все повече хора да използват банкови карти и преводи и обемът на разплащанията в брой намалява всяка година. Това създава и не малко рискове, защото има възможности за злоупотреби, особено при криптовалутите.
Какво е блокчейн и защо може да е новата ера на технологиите
Рубини: Bitcoin е по-зле от таблица в Excel
"Смятам, че трябва да обмислим възможността да се издават официални дигитални валути. Държавата може да има роля да осигурява пари за дигиталната икономика. Предимството е ясно - плащането ще е моментално, сигурно, по-евтино и потенциално полу-анонимно. А централните банки ще задържат контрола си на плащанията", коментира Лагард.
Тя казва още, че държави като Китай, Швеция, Канада и Уругвай вече сериозно обмислят използването на официални дигитални валути. Те ще са издадени от централните им банки и ще имат същия статут като банкнотите и ще са свързани с държавата, а не с частни фирми. Според Лагард това ще увеличи доверието на хората в дигиталните пари, ще увеличи употребата им и съответно ще намали разходите.
Сривът на криптовалутите надмина дот-ком балона
19-годишен Bitcoin милионер: Сам си си виновен, ако за 10 години не си богат
Все пак Лагард казва, че дигиталните пари не са универсално решение. Прилагането им трябва да се анализира внимателно и подробно, като се подхожда дори креативно към всяко решение. Навлизането на дигитални валути надали ще сложи край и на класическите банкноти. На много места по света и за много ситуации те остават най-лесното решение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!