И зкуственият интелект обучава не само себе си, но помага и на хората да откриват нови възможности на иначе познати материали. Учени от Масачузетския технологичен институт, заедно с техни колеги от Русия и Сингапур, са открили нови възможни приложения на диамантите и други скъпоценни кристали, съобщава самият институт в сайта си.
Google създаде роботи, които разпознават обекти с допир
Японци направиха робот-строител
С помощта на изкуствен интелект учените са открили, че при прилагането на леко напрежение върху полупроводник или кристал, като това напрежение се иразява в разтягането му, това води до осезаема промяна на неговите проводими качества. Дори 1% промяна в струткурата на някои силициеви процесори, може да увеличи скоростта им с до 50%, защото електронните могат да минават през материала по-бързо.
Изкуствен интелект ще ни помага да се влюбим
Новите проучвания показват, че диамантът, който е познат като най-здравия естествен материал, може да бъде разтегнат с 9% без това да му навреди, когато е във формата на миниатюрни наноигли. Допълнително проучвания сочат, че наножици от силиций също може да се разтегнат с над 15%, като това не само не ги уврежда, но подобрява свойствата им.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Виртуалният Google Assistant стреля с реален пистолет
Учените са открили още, че въпросното напрежение чрез разтягане може да се прилага динамично, т.е. по команда в произволен момент и многократно с различни степени на интензивност. Разтягането може да се прилага по 6 различни начина в три измерения с почти безкрайно разнообразие от напън. Учените казват, че всичките свойства и възможности могат да се открият само чрез проби и грешки, като лесно може да се намерят поне 100 млн. различни изчисления.
С помощта на изкуствения интелект, този процес може да се ускори, като по-бързо и лесно се тестват различните варианти. Учените са разработили нов алгоритъм с висока степен на прецизност, чрез който сложността на изчисленията става значително по-малка. А това отваря вратата за бързо откриване на нови възможности на съществуващи материали, както и за разработката на изцяло нови материали. При това те ще могат да са пригодени "по каталог" за различни действия и свойства.
Защо изкуственият интелект не може да решава лесни задачи
Конкретно за диамантите, потенциалът им като полупроводник се оказва доста голям. Първоначалните проучвания показват, че в някои случай диамантът може да се окаже 100 000 пъти по-ефикасен от силиция. За сметка на това има други недостатъци в мащабирането и производството. Новите технологии обаче вече разрешават някои от тези проблеми. Чрез поставянето на диаманта в специална рамка и чрез разтягане и огъване например може значително да се улесни добавянето на други атоми в него, което иначе е много трудно, а е от ключово значение в производството на полупроводници.
Освен това технологията може да се използва и за вече наличните материали. Все още има много работа, която да се свърши, за да може тя да е приложима и да могат да се "напрегнат" не един или няколко транзистора, а 100 млн. в един чип и да е сигурно, че нито един няма да се повреди. Това ще отвори нови възможности в използването на материали и производството им, като действително ще е възможно да има и процесори от диаманти, но няма да е скоро.
Новите професии след като роботите вземат сегашните
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!