Е дин от големите въпроси без отговор в астрономията е има ли девета планета в Слънчевата система. Според много теории, трябва да има, като наличните данни за гравитационната активност подсказват, че в края на Слънчевата система действително трябва да има някакъв масивен обект.
"Паркър" донесе изненадващи данни за Слънцето
Астрофизиците Джеймс Ънуин и Якуб Шолц обаче са на мнение, че въпросният обект може да не е гигантска планета, а малка черна дупка, съобщава BusinessInsider. Още през 2016 г. астрофизиците Константин Батигин и Майк Браун засичат необикновена гравитационна активност в края на Слънчевата система.
Радиотелескоп зад Луната ще изучава ранната Вселена
Активността е засечена в Пояса на Кайпер на около 20 пъти по-далче от разстоянието между Земята и Нептун. През 2016 г. учените засичат, че някои от милиардите обекти в Пояса на Кайпер имат много необичайни орбити и не следват типичните орбити на останалите обекти в Слънчевата система. Някои от тях дори са перпендикулярни на обичайната посока или са обърнати назад.
Още тогава учените обясняват, че за да има подобна активност, е нужно гравитационно привличане от далечен обект. Изчисленията показват, че гравитационното привличане трябва да е около пет пъти по-силно от това на Земята. Логичното обяснение е, че става дума за отдалечена планета, която учените кръщават с неофициалното име "Планета 9".
Откриха черна дупка, която "не трябва да съществува"
Междузвездната комета "Борисов" наближава Земята
Въпреки това все още няма никакви директни доказателства за наличето на "Планета 9". Астрономите не могат да я открият, което всъщност не е изненада. Макар и на теория голяма, планетата трябва да бъде открита в неизвестен регион, на неизвестно разстояние и на неизвестна орбита.
Но според Ънуин и Шолц причината може и да е друга - няма планета, а има древна черна дупка. Тя може да се е формирала малко след Големия взрив. Според една от теориите на астрономите, след Големия взрив са се появили много такива малки черни дупки, които витаят в пространството. Според Ънуин и Шолц, ако има черна дупка в края на Слънчевата система, то тя вероятно е попаднала в гравитацията на Слънцето и е останала в орбита около него. Те изчисляват, че подобна черна дупка би била с приблизителните размери на топка за тенис.
Ако действително има черна дупка в края на Слънчевата система, то тя е много малка и много далеч и не представлява опасност за Земята. В случай, че един ден наличието ѝ бъде потвърдено, това ще е от голямо значение за учените и ще промени представите им за физичните процеси в Слънчевата система. Астрономите казват, че дори и да не се окаже, че става дума за черна дупка, а за планета, това пак ще е сериозно откритие, особено като се има предвид силно необичайната ѝ орбита.
Кометите могат да пренасят живот между соларни системи
Най-откачените теории за черните дупки
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!