"Призоваваме към внимание във взимането на неправилни заключения и мнения за търсачката ни, на базата на стари, непълни документи, които са извадени от контекста". Така говорител на Google коментира пред онлайн изданието The Verge новината, че около 2500 вътрешни документа на интернет гиганта се появиха в интернет.
Информацията беше публикувана от експертите по оптимизация за търсачки (SEO) Ранд Фишкин и Майк Кинг, които представиха отделни анализи на документите. Фишкин твърди, че е получил данните от източник, който не разкрива. Аргументът на източника е бил, че иска да се привлече внимание към темата и да се "оборят лъжите" на Google за това как работи търсачката.
Голяма част от документите са технически и изискват хора с опит в сферата, за да могат да бъдат разчетени и разбрани. Според анализите на Фишкин и Кинг, документите показват какви данни събира Google от интернет страниците и насочват към това какви критерии следи търсачката.
Информацията подсказва и как търсачката определя кои сайтове да бъдат популяризирани по време на избори, как Google процедира с по-малките страници и др. Двамата експерти твърдят, че има и някои разминавания между публичните твърдения на Google и написаното в документите.
Бъдещето на Windows: AI, облаци и още AI
Например според документите, търсачката използва понякога данни и от браузъра Chrome, за да генерира резултати, макар че интернет гигантът публично казва, че това не е така. Разминавания има и в начина на изграждане на рейтинга. Според Google официално не се взимат предвид критерии като опит, експертиза, авторитет и довереност на автора на дадена информация. Кинг обаче смята, че в документите тези данни може и да имат някаква роля.
"Споделяли сме подробна информация как работи търсачката и какви фактори се взимат предвид, като същевременно работим усилено да защитим интегритета на резултатите от манипулации", казва говорител на Google.
Google внедрява повече AI и в Android
Очаква се документите да бъдат анализирани още по-подробно от експерти по SEO и това да повлияе и на бъдещите оптимизации. Google традиционно избягва да дава подробности за алгоритъма си, за да намали опитите за злоупотреби с позиционирането в резултатите.
AI разви политически възгледи и не е ясно защо
Какви са новите функции и алгоритъм за ChatGPT
Особено като се има предвид, че масовият потребител обикновено разглежда първите десетина резултата и битката за позиционирането точно там е много голяма. Затова и компанията често е критикувана, че липсата на ясни критерии кара сайтовете да изглеждат еднакво в опит да се копират едни-други в търсене на успешна конфигурация за добро позициониране. Google пък винаги казва, че даден сайт трябва да се интересува само от това да създава качествено съдържание и да е с прилични технически характеристики и това ще е предостатъчно за добри резултати.
AI влошава обслужването на клиентите
Изкуственият интелект е расист, но не го осъзнава
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!