OpenAI обяви, че ChatGPT вече се използва от над 200 млн. потребители седмично. Това е двойно повече спрямо ноември 2023 г., съобщава Ars technica. Интересът постоянно се покачва, но много хора крият, че разчитат на изкуствен интелект и чатботове.
Това се случва на фона на критики от експерти, че генеративният AI "е продукт без полза за масовия пазар", както казва Ед Цитрон. Според него разходите за създаване и поддръжка на генеративен AI са изключително високи, а ползите - минимални.
И все пак - статистиката на OpenAI показва постоянно увеличаващ се интерес и потребление. Доколко става дума само за любопитство и каква част от тези 200 млн. потребители разчитат на ChatGPT за реалния си работен процес?
Според професора Итън Молик, повечето компании са се фокусирали върху негативните страни на AI и са въвели ограничаващи правила за използването на технологията и дори пълни забрани. Той смята, че тази култура на ограничения е въвела своеобразен "сух режим" за AI и повечето служители се страхуват да говорят за технологията и да си признаят, че я използват. Така не споделят и наученото и своя опит и мнение, което пречи на правилното развитие на AI.
Абсурден потенциал: Нов AI модел има въображение
Няма официална статистика колко компании са забранили или ограничили AI. Според прогноза на Cisco от януари тази година, около 27% от организациите са забранили генеративния AI. Някои имат частични забрани - например да се използва само за основни дейности, след проверка и да не е в задачи и услуги, които се виждат от клиенти, а само за вътрешни процеси.
Ограниченията мотивират и социалната стигма от използването на AI. Хората, които разчитат на технологията, биват виждани като подкрепящи загубата на работни места, използващи несигурна услуга, която показва неточности и просто доверчиви към нещо, което все още е съмнително.
Продуктите с AI отблъскват потенциалните клиенти
Все повече компании виждат AI като риск
Разбира се, OpenAI не мисли така. Изпълнителният директор на компанията, Сам Алтман, споделя пред Axios, че все повече хора виждат ползите от инструментите на OpenAI в ежедневието им и си помагат с рутинни задачи, решаване на проблеми и измисляне или подобряване на нови идеи.
Meta няма да предлага всички AI модели в Европа
Изкуственият интелект завзема и... четките за зъби
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!