Т емата доколко полезни или вредни са видеоигрите винаги е много разногласна. Според ново проучване на норвежкия Университет по наука и технологии, игрите се отразяват различно на момчетата и на момичетата, съобщава BusinessInsider.
Google пуска гейминг платформа за всички
Може ли бъдещето на гейминг индустрията да е в България
Учените са проследили развитието на 873 ученици в продължение на 6 години. Всички ученици учат в Норвегия и всички са били на 6-годишна възраст в началото на проучването.
ИТ компаниите в надпревара да направят "Netflix за игри"
На всеки две години родителите и децата попълвали въпросници, за да се провери колко време прекарват в играене на видеоигри и други данни. Учителите също се включвали с оценка на поведението на децата, социалните им умения. способностите да учат и анализират и т.н. Учените са взели предвид и други фактори като наднормено тегло на децата, финансово състояние на родителите, по-ниско образование на родителите и др.
Когато се приравни всичко, се оказва, че няма връзка между времето, което момчетата прекарват в играене на игри и техните социални и комуникативни умения. При момичетата обаче това не е така. Момичетата, които са прекарали повече време в "геймене", когато са били на 10 години, показват по-лоши социални умения две години по-късно спрямо момичетата, които са играли по-малко.
Учените откриват и друга връзка. Децата, които показват по-лоши социални умения, обикновени започват да играят повече. Това важи и за момчетата, и за момичетата. За учените това не е изненада. Децата, които комуникират по-трудно, обикновено са привлечени от игрите именно, защото няма комуникация очи в очи.
Как безплатна игра донесе $3 млрд. на създателите си
Следват обаче още разлики. Момчетата често използват игрите, за да се социализират повече. Те показват по-голяма тенденция да се събират на групи и да играят заедно. При момичетата е обратното - повечето от тях предпочитат да играят сами.
Според учените за момичетата-геймъри е най-сложно. От една страна те имат по-малко връстнички със сходни интереси. От друга страна по-често се оказват и встрани от обикновените разговори с други момичета на тяхната възраст и това не им позволява да трупат достатъчно социални умения.
И всичко това, въпреки че момичетата играят много по-малко от момчетата. На 6-годишна възраст момчетата играят седно около половин час на ден, докато момичетата - 15 минути. На 12-годишна възраст момчетата вече играят средно повече от 2 часа на ден, докато момичетата прекарват по-малко от час в игра.
Игрите като помощник
През последните години обаче видеоигрите започнаха да се променят. Фокуса им все повече се измества към мултиплейър игрите, включително и в група от по няколко души, които са отбор и трябва да си помагат, за да преодолеят мисиите.
Мамиш във видеоигра - получаваш полицейски щурм
Пристрастяването към игрите става официално заболяване
Учените отбелязват, че този тип игри представят нови не само виртуални, но и социални предизвикателства за децата и може да се окажат полезни за доразвиване на комуникационни и социални умения занапред. Въпреки това учените са съгласни, че с видеоигрите не трябва да се прекалява.
Тази седмица и Световната здравна организация (СЗО) публикува нови препоръки. Според тях най-добре е децата, които са по-малки от 5 години да прекарват не повече от 1 час на ден пред каквито и да е екрани. СЗО препоръчва още децата под 1-годишна възраст изобщо да не стоят пред екрани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!