К омпанията Boston Dynamics публикува ново видео, в което показва как два робота Atlas изпълняват паркур трикове докато тичат по трасе с препятствия. От компанията казват, че тестват границите на хуманоидния робот.
Паркурът произлиза от Франция, като е комбинация от няколко спорта с една цел - преодоляване на различни препятствия само с тялото без допълнителна помощ. От него са родени множество трикове и движения, които се комбинират в съчетания с цел да се премине дадено трасе най-бързо и ефективно.
Паркурът е труден дори за хората, а за роботите беше невъзможен. Boston Dynamics е успяла да направи така, че два хуманоидни робота Atlas да извършат тандемно съчетание, което включва преминаване на различни препятствия, скокове и дори задно салто.
Изкуственият интелект ще възроди Закона на Мур
Изкуственият интелект вече настига човешкия разум
Важното в случая е, че роботите не са програмирани с всяко движение. Вместо това трасето е демонстрация на способностите на Atlas да "вижда" препятствията и да избира подходящия начин да ги преодолее.
Разбира се, самите движения са предварително научени, но съчетаването им е дело на Atlas. Някои от маневрите не са били тествани преди това, като ликуването в края на видеото. Тогава единият робот вдига победоносно ръка, но губи равновесие за малко.
"Не бяхме тествали поведението им след задното салто и това беше експеримент. Ако гледате видеото внимателно, ще видите, че е малко конфузно. Ще сложим друго поведение, което сме тествали преди, за да имаме повече увереност, че ще сработи", казва Скот Куиндерсма, ръководител на екипа на Atlas.
Той споделя, че роботи, които изпълняват паркур движения и задни салта може да не са нужни за комерсиални цели, но са важна стъпка в роботиката. "Ако робот може да се справя със заобикалящата го среда по същия начин като средностатистически зрял човек, границата на потенциалните приложения ще бъде практически недостижима", коментира компанията.
Защо роботите все още не навлизат масово в живота ни
Atlas е хуманоиден робот с научни цели. Той цели да постави основите на комерсиалните роботи и да тества именно тези граници на възможностите в роботиката. Паркурът е идеалната среда за тези тестове.
Роботите заплашват една четвърт от работните места в света
"Трудно ми е да си представя, че след 20 години няма да има роботи, които да могат да се движат грациозно, надеждно и да работят заедно с хората, за да подобряват живота ни. Още сме в ранните дни на създаването на това бъдеще. Надявам се, че такива демонстрации ще ни дадат поне малка представа какво е възможно", допълва Кундерсма.
Ботовете в Интернет имитират хора все по-успешно
Изкуственият интелект се включва и в ремонта на пътищата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!