Б ългарската компания Sea Harmony е финалист в конкурса Chivas The Venture с награден фонд 1 млн. долара. Тя е патентовала вертикални ферми за миди, които вече имат призове от няколко конкурса. Фермите за миди Pisa Reef помагат за възстановяването на морския живот и регулирането на фитоплакнтона. Екипът на компанията разказа пред Vesti.bg повече подробности за проекта си.
Как се роди идеята и как се създаде екипът, който да я реализира?
- Първите експериментални инсталации направихме през 1996 г. Те поставиха началото на поредица от около 12 иновативни модела, тествани в морски условия. Това е един дълъг еволюционен процес, като се започне от екипа и се стигне до технологията, която от една страна е стопанска и самоиздържаща се. От друга страна, представлява и най-ефективният познат до момента риф, който дава живот и добри условия на голям брой морски същества. Аз съм морски еколог и когато разбрах, че помагайки на мидите, може да помогнем и на моретата да се възстановят, започнах да работя по проектирането на екологична система, която да даде възможност на бизнеса да печели по един взаимоизгоден с природата начин.
Какви са проблемите, които решава Sea Harmony?
- Уникалното при нашата еко-възстановяваща технология ORTO (Ocean Reef-Tower Oases) са интегрираните многосекторни решения и ползи, които тя предлага.
От екологична гледна точка битовите отпадъци и химическите торове, които изтичат в морето, водят до свръхразмножаването на фитопланктона. Липсата на достатъчно негови консуматори води до гниенето му и задушаването на другите организми и формирането т.н. Мъртви Зони. Нашата технология ORTO дава шанс на морето да се самооздрави и създава "оазиси" от живот там където е необходимо. Тя подпомага мидените популации, чиято основна храна е именно фитопланктонът. Подпомагането им със сефирна рифова структура като модела Pisa Reef, към която да се прикрепят, е ключово за възстановяването на многостранната роля на мидите в основата на морската хранителна верига.
От икономическа гледна точка, това е мултивидова ферма. Освен миди, там се отглеждат свободно скариди, рапани и риба като страничен ефект от рифовете, но и като ценни пазарни продукти. Основно предимство е, че технологията може да се прилага в открито море, което позволява значително нарастване на възможността за местно производство в ЕС, вместо нарастващия внос, който се изчислява на около 300 000 тона.
Към момента 75% от земята, която човек експлоатира на планетата, се използва за земеделие и животновъдство, т.е. за производство на храна. Ако населението нараства със същите темпове, за в бъдеще допълнителната храна основно ще трябва да идва от моретата и океаните. Излизането на аквакултурите от заливите е първата крачка.
Друга полза е, че тези рифове абсорбират част от силата на големите вълни, когато те преминават над тях, което защитава бреговата ивица от абразия. Имаме и разработка, с която чрез малки подобрения, рифовете могат да се използват за успоредно производство на възобновяема енергия от морските течения или за обезсоляване на морска вода. Друго направление, по което работим сега, е оползотворяването на мидените черупки за калциева добавка към фуражи и за връщане на минерални вещества във все по-обедняващите почви.
Какво отличава Pisa Reef от другите подобни ферми, конструкцията, материалите?
Иновационната ни технология ORTO (Ocean Reef-Tower Oases) е първата рифова мидена технология за открито море, която позволява мидопроизводството да излезе от все по-заетите и често замърсени заливи.
Това е изцяло потопена поплавъчна технология, избягваща сблъсъка с основната енергия на вълните в повърхностните слоеве. Това е и основната разлика с най-разпространените технологии в момента, които са повърхностно поплавъчни и основно въжено-провесни.
Едрогабариният животворен риф,същевременно съставен от хиляди малки ниши, е подходящ за добив на мултиекстензивни аквакултури – миди, рапани, скариди и разнообразни риби.
Поради това че е изцяло потопена се избягва конфликта с корабоплаването и туризма. Тя не се влияe от метеорологичните условия, морски повърхностни заледявания, UV лъчи и шокови температурни промени в повърхностния слой.
Поради своята височина, Pisa Reef усвоява 2 пъти повече водни пластове, което намалява необходимата акватория 2 пъти. Тя избягва замърсяванията от промишлен или битов характер в повърхностните слоеве, идващи от брега или от корабите с леки повърхностни води.
Pisa Reef позволява висока степен на механизация и автоматизация при събирането на реколтата, което оказва допълнително влияние върху рентабилността, мащаба и районите за прилагане. Тя избягва опасността от повърхностни заледявания или шокови топли води в повъхностния слой.
Pisa Reef се изработва от плътни, практически неизносващи се и некорозиращи материали. Заедно с изключването на всякакви замърсяващи консумативи – мрежести, памучни и пластмасови ръкави и синтетични въжета,това прави технологията значително по-екологична от съществуващите към момента. Използваните плътни материали и елементи увеличават неколкократно живота на съоръжението до 20 години, което е от 4 до 7 пъти повече от живота на съоръженията при традиционните технологии. Тя не представлява източник на микропластмаса за разлика от масовите въжени технологии, използващи синтетични въжета излъчващи милиарди микро-власинки.
Кой може да използва Pisa Reef – например компания за отглеждане на миди или резерват? Какво е необходимо, за да стане част от решението?
- Pisa Reef може да се използва от организации целящи възстановяване или компенсиране на увредени или преексплоатирани морски акватории. Туристически комплекси с необходимост от разнообразяване на туристическия си продукт с атрактивни дайвинг и фишинг услуги също могат да се възползват от тях. Pisa Reef подобрява качеството и прозрачността на крайбрежните води.
Компании за аквакултури, желаещи да увеличат сигурността на своето производство също могат да използват Pisa Reef. Тя ще им помогне и чрез диверсифициране на пазарните си продукти с рапани, скариди и свободно привлечени риби
Колко Pisa Reef вече са инсталирани, какви са резултатите и ефектите от тях?
- По проекта „РИФОВЕ“ (REEFS) финансиран от Съвместната Оперативна Програма „Черноморски басейн 2007-2013“ чрез Европейския инструмент за съседство и партньорство, сме доставили 37 инсталации в 4 държави: България, Румъния, Грузия и Турция. Българските са близо до с. Кранево. Основният резултат е, че се доказа ефективността на рифа от екологична и стопанска гледна точка, подробно описан в доклада от проекта.
Как ще се финансира компанията?
До сега основно със собствени лични средства, спечелване на търга по международния проект REEFS и чрез по-малки частни инвестиции в отделни рифове.
Занапред предвиждаме финансиране, чрез изграждане и експлоатация на собствена пълносистемна ферма, поръчки към други такива и по международни проекти, които инициираме или сме поканени като партньор.
Може технологията ли да се използва за създаване или подпомагане на изкуствени коралови рифове например?
- Коралите изискват по-твърд субстрат, за които имаме други по-подходящи иновативни наши модели рифове на бетонова сонова – „Акордеон ” и „Пагода” . Специално технологията ORTO е подходяща като стопанска за отглеждане на миди и други видове – рапани, скариди и риба в умерените ширини.
Какви са основните цели в развитието на проекта и какви са пречките за реализирането им?
- В краткосрочен план предстои изготвянето на прототипи на системата за обиране на мидената реколта. Работим и по модела Power Tower извличащ енергия от морските течения, както и по създаването на експериментална аквакултурна ферма от 1000 подводни рифови съоръжения в акваторията на с. Кранево.
В дългосрочен план планираме разпространение на технологията под формата на ноухау, лицензи, изграждане и продажба на технологични линии за производство и поддръжка на „Рифови Кули на Живота”. Планираме още производство и продажба на цели Рифове или елементи за тях, субпродукти за селското стопанство, възобновяема енергия, туризъм и включване в проекти изискващи компенсаторни екологични решения.
Като основна пречка може да се изтъкне инерцията в мисленето на бизнеса, изправен пред предизвикателството за преминаване към нова иновативна, променяща правилата на играта технология.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!