В Университета за национално и световно стопанство (УНСС) намериха начин да надхитрят преписвачите на кандидатстудентските изпити.
Днес е първият електронен изпит, при който компютърът генерира различни въпроси за всеки бъдещ студент.
От пресцентъра на вуза обясниха, че препитването продължава три астрономически часа. Времето започва да тече, след като кандидатите се регистрират в компютърната система.
Те трябва да въведат данни за вида на изпита, на който се явяват (математика, география и т.н.), ЕГН и регистрационния номер, който са получили при подаването на документите.
Зам.-ректорът доц. д-р Валентин Кисимов обяснява, че за новия изпит се ползва огромна база данни с десетки хиляди въпроси. За всеки отделен кандидат системата генерира индивидуални с по пет възможни отговора.
"Въпросите са създадени по такъв начин, че имаме модули. В рамките на тях имаме групи въпроси. От всяка група се извлича и генерира един въпрос, така че осигуряваме всеки един кандидат-студент да има еднаква тежест на знанията, които се изискват", казва той.
По думите му по този начин максимално се елиминира възможността за преписване.
Кисимов твърди, че предимството на този вид препитване, което се практикува масово в САЩ, е, че се премахва субективизмът при оценяването, а младите хора използват умението си да работят с компютри.
За всеки верен отговор се дават по четири точки, а за всеки грешен се отнема по една.
Въпросите са 80, а максималният брой точки - 320. Кандидатите научават резултатите си веднага след изпита.
Днешният изпит е предварителен, за него са се записали повече от 500 души. Кандидатите доброволно са избрали да се явят на него и имат възможност да участват и на редовната кандидатстудентска сесия.
Записалите се за всички предварителни изпити в УНСС са 8300. Те се борят за 3650 места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!