Н а всеки човек се е случвало да забави някъде портфейла си. Това се оказва доста често срещано явление и в дигиталния свят. Според анализ на компанията Chainalysis около една пета от всички Bitcoin са безвъзвратно загубени. А при сегашните цени на криптовалутата това са около 20 млрд. долара. Повечето от тези пари са в забравени виртуални портфейли, чийто притежатели сега полагат огромни усилия да ги намерят, съобщава в. The Wall Street Journal.
Хакери копаят криптовалути чрез заразени архиви
Крадци задигнаха машини за криптовалута за 200 000 евро
Един от набиращите популярност методи е хипнозата. Тя се използва, когато човек иска да си спомни къде е прибрал стария твърд диск с виртуалния портфейл с десетина биткойна, които е купил на шега преди години. Днес те могат да струват над 60 000 долара. Хипнозата може да се използва и като опит да си спомни паролата за достъп до виртуалния портфейл.
Конференция за криптовалути посрещна с чужди скъпи коли
Facebook обмисля да създаде своя криптовалута
Джейсън Милър например е лицензиран хипнотизатор, който е започнал да помага на такива хора. Той иска 0,5 биткойна предварително заплащане плюс 5% от възстановената сума във формата на криптовалута. Той не казва на колко души е помогнал, но твърди, че приема около половината от заявките, които получава и повечето хора са били много доволни и с радост са му платили комисионната. В повечето случаи Милър прави сесиите по Skype три пъти седмично колкото време е нужно.
Историята помни и случаи, когато само хипноза не е достатъчна. В началото на биткойн манията преди 2-3 години, някои хора дори тръгнаха по сметищата с надежда да намерят изхвърлените наскоро твърди дискове с виртуални портфейли, които може да са запазени в тях.
Има и случаи, когато хипнозата не върши работа. Например, когато файлът или устройството са повредени. Компанията WeRecoverData например използва класически техники за възстановяване на загубени данни в повредени файлове или устройства. Тя твърди, че има 95% успех и че служителите са проверени, за да не злоупотребява с възстановените данни. Цените са между 500 и 2500 долара в зависимост от степента на повреда на файла.
Уорън Бъфет: Bitcoin е отрова за плъхове на квадрат
19-годишен Bitcoin милионер: Сам си си виновен, ако за 10 години не си богат
Wallet Recovery Services пък е компания от анонимни служители, които се опитват да разгадаят забравените пароли за достъп до виртуалните портфейли. Успехът зависи каква информация могат да дадат самите клиенти за паролата, например колко символа е, каква дума е била и др. След това софтуер се опитва да я разгадае, което може да отнеме и месеци. Цената е 20% от възстановената сума.
Със запазването на популярността на криптовалутите, подобни услуги ще стават все повече и по-разнообразни. Разбира се, има и много опити за измами, които подвеждат потребителите да плащат предварително или възстановяват сумите, но ги открадват и лъжат клиентите, че не са успели да направят нищо. Затова хората трябва да са много внимателни на кого ще се доверят да се опита да възстанови криптобогатствата им.
Сорос обмисля да започне търговия с криптовалути
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!