М етавселените са смятани за следващата голяма стъпка в еволюцията на интернет и технологиите като цяло. Целта на Meta например е да направи огромен виртуален свят, в който хората да могат да работят, да учат, да продават, да купуват, да се запознават с нови приятели и практически да имат цял живот.
Един важен фактор за добър живот е наличието на лично пространство и поверителност. Според проучване на Университета на Калифорния Бъркърли обаче, личното пространство в метавселените може да е невъзможно. Това е първият по рода си анализ, който обръща внимание на огромното количество разнообразни данни, които ще се генерират в метавселените.
В това число попадат не само очевидните неща като пол, местоположение, интереси, взаимодействия и т.н. За да може да се използват пълноценно, метавселените ще се нуждаят и от още данни като мимики на лицето, движения на очите и тялото, специфики на гласа и начина на говор, данни за заобикалящата среда и др. А ако се комбинира и с допълнителна информация за здравните показатели, метавселените може да знаят за човека повече, отколкото той осъзнава за самия себе си.
ЕС обвини Facebook в нелоялни практики
Кармак: Meta се самосаботира постоянно
Проучването показва, че няма да е нужно да се вземе голям брой от тези данни, за да се идентифицира конкретен човек в метавселената. Дори по една точка-източник на информация от главата и двете ръце са достатъчни. Учените са направили компютърен модел, който е анализирал уникалните идентификатори на над 50 000 потребители на виртуалната реалност от популярна игра – Beat Saber. Те са установили, че може да се разпознае конкретен човек с 94% точност, когато се използват кратки данни за движението му в рамките на едва 100 секунди. А ако данните за движение са само 2 секунди, точността е 50%.
Данните за движение са ключови за метавселените. Всеки човек има свой начин на мимики и движение и той може да е уникален като пръстов отпечатък. Защитата на тези данни може да се окаже трудна. Добавянето на „шум“, за да станат по-трудни за разпознаване, може да доведе до влошаване на прецизността на услугите. Друг вариант е регулация, която да не позволява запазване и анализиране на такава информация, но това ще затрудни разработката на услугите и компаниите ще са против.
Зукърбърг иска отворена за всички метавселена
Подслушват ли ни Facebook и Instagram?
Ще трябва да се разработят изцяло нови методи за защита, които да са специално за такъв тип информация, казват учените. За целта ще е нужна съвместна работа между много компании, експерти и институции, като тя трябва да започне възможно най-скоро, за да се развива редом с метавселените. Потребителите няма да искат да ги използват, ако тези виртуални светове не са достатъчно сигурни и усилията за разработката им може да са напразни, ако притесненията не бъдат адресирани своевременно, казват учените.
Първа държава в света планира да създаде своя цифрова версия в метавселената
Meta представи новите си виртуални очила
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!