Т ази година е особено тежка за интернет гигантите. След множеството скандали около Facebook, през последните седмици и Google има проблеми. Компанията беше глобена от Европейския съюз за нелоялни практики с Android, закри социалната си мрежа Google+ заради уязвимост, която скрила от публичното пространство и си навлече много критики на политици.
Google закри социалната си мрежа след пробив на данни
Сега Google планира да въведе и лицензионни такси за своите приложения в Европа. Така производителите на смартфони и таблети, които ще се продават на територията на ЕС, ще трябва да плащат, ако искат да инсталират предварително приложенията и услугите на Google. Това според компанията е мярка, която се налага заради изискванията на ЕС да промени практиката си и да не бъде глобена отново.
Google ще иска пари за приложенията си в Европа
В сряда пък YouTube спря работа за по-малко от час, но това беше достатъчно да покаже колко много хора зависят от видео портала за своите мултимедийни забавления. Търсенето на алтернативи на онлайн видео е скочило драстично по време на срива на YouTube.
Google стана на 20 г. Вижте интересни факти
ЕС наложи рекордна глоба на Google от 4,3 млрд. евро
Всичко това води до логичния въпрос нима услугите на Google са незаменими? Всъщност, те имат не малко алтернативи отбелязва онлайн изданието BusinessInsider. Ето и някои от тях.
Браузърът Mozilla Firefox вместо Google Chrome. Други алтернативи са и Opera и дори Microsoft Edge.
Търсачката DuckDuckGo вместо основната търсачка на Google. Тя твърди, че не събира никаква информация от потребителите си и освен това не персонализира резултатите - всички виждат едни и същи резултати, когато търсят еднакви ключови думи.
Към търсачката на Google има и не по-малко популярна търсачка на изображения. Интересна нейна алтернатива е Unsplash. Тя избира и показва снимки, които са свободни и безплатни за използване.
FastMail пък е алтернатива на Gmail. Разликата обаче е, че е платен с месечен абонамент.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Google Docs е популярен безплатен онлайн инструмент за работа с документи с най-различни формати. Алтернативи са Notion и Quip, но имат платен абонамент.
Airtable пък е безплатна алтернатива на Google Sheets. Безплатната версия има по-малко функции и е подходяща за работа с по-малки таблици.
YouTube има и немалко алтернативи. Сред тях са Vimeo, DailyMotion, Vbox7 и др.
Dropbox вместо Google Drive. Dropbox дава по-малко безплатно пространство (2GB спрямо 15GB на Google Drive), но пък има рейтинг 5 звезди от организацията Electronic Frontier Foundation за защита на данните на потребителите.
"Смартфон" без дисплей и други тайни проекти на Google
Чат приложението Google Hangouts също има много алтернативи. Сред очевидните като Messenger, Viber, WhatsApp има и предложения като Telegram и Signal, които се фокусират върху сигурността още повече.
Google Maps е една от най-полезните услуги на компанията. Но и тя има алтернативи. Например Apple Maps, Bing Maps, Here Maps и OpenStreetMap, която се поддържа от доброволци.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!