У мните телевизори събират и изпращат "чувствителни потребителски данни" на трети лица. Сред тях са ИТ гиганти като Google, Facebook, Netflix и др. Това твърдят учени от Североизточния университет и Империал Колидж в Лондон в свое ново проучване, цитирано от в. Financial Times.
Facebook иска да замени смартфоните с умни очила
Според учените голям брой смарт телевизори и приставки като Roku и FireTV на Amazon, събират твърде много информация за потребителите. В данните има IP адреси, местоположение и др.
Как да защитим умен телевизор от вируси
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
В някои случаи информацията се изпраща до компаниите дори и даденият потребител да не използва техните услуги и изобщо да не е регистриран за тях. Тествани са били 81 модела, които се продават в САЩ и Великобритания. Най-често данни се изпращат на Amazon, Google, Microsoft и Akamai. Основната причина за това е, че тези компании най-често са доставчици на облачни услуги, които се използват от умните устройства.
Чрез анализиране на мрежовия трафик на устройствата учените са открили, че от него може да се събере много информация за потребителите. Дори и кога взамодействат с устройството и дали са си у дома или не.
Добрата новина е, че по-голямата част от информацията е криптирана. Това я прави по-трудно достъпна за нежелани погледи.
Пред Financial Times Netflix потвърждава, че получава данни от смарт телевизори, но казва, че когато потребителят не е регистриран, единственото, което се събира като информация е как приложението се изобразява на екрана и дали няма някакви проблеми. Компанията казва, че не събира никаква допълнителна информация от телевизора.
Телевизорът в хола пречи? Навийте го на ролка
Sony пуска телевизор, който струва 70 000 долара
Facebook коментира, че това е нормална практика и се получава, когато потребителят например влезе във Facebook профила си от телевизор или просто натисне Like бутона в друго приложение или сайт.
Google казва, че може да получава споменатите данни, включително тип устройство, местоположение и какво гледа потребителят в дадено приложение. Това зависи изцяло от приложението, настройките на потребителя и устройството. Данните могат да се използват и за реклама, като това трябва да е обяснено от доставчика на дадената услуга, приложение или устройство.
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Според учените и някои експерти, това не е повод за успокоение. Експертът по компютърни науки в Оксфордския университет Макс Ван Клийк смята, че хората трябва да искат по-голяма отговорност от компаниите, защото тези устройства са постоянно в домовете им и могат да следят всичко. Клийк не е участник в екипа, направил проучването, но смята, че то показва колко "плашеща" е ситуацията.
5 неща, които можем да правим със стар смартфон
Предстои ли завръщане на 3D телевизорите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!