У мните домове целят да направят живота по-приятен. Автоматичните климатици, уреди, системи за сигурност и т.н. трябва да правят дома в още по-голяма крепост. Тези технологии обаче могат да превърнат дома и в кошмарно място и се превръщат в инструмент за домашно насилие, съобщава в. The New York Times.
Софтуер уволни служител и никой не може да го върне
Компютър спечели два дебата срещу реални хора
Вестникът е направил собствено проучване след зачестили оплаквания от жертви на домашно насилие. Разговори с адвокати, социални работници и спешни екипи също показват как модерните технологии могат да бъдат сериозен проблем, когато попаднат в грешните ръце.
Google наближава "квантовото превъзходство" с нов чип
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Няколко жени споделят как климатикът им се се изключва постоянно, как кодът на цифровата им ключалка постоянно се променя или пък нощем звънецът на вратата звъни често без причина. Оказва се, че всяка "умна" и свързана с интернет техника включително камери, термостати, светлини, говорители, могат да се използват за следене и тормоз.
Най-често жертвите не знаят как да използват съответната техника, което допълнително улеснява извършителите. Жертвите често не осъзнават колко контрол над устройствата има дадения човек, нито какво да направят. "По време на обученията хората понякога вдигат ръце и питат какво да правят. Досега избягвахме да повдигаме тази тема публично, за да не даваме идеи, но вече тя е толкова разпространена, че трябва да говорим за нея", коментира Ерика Олсен, директно на американския "Проект мрежа за сигурност" към Националната мрежа за край на домашното насилие.
Този цвят има решаваща роля в качеството на съня
Макар устройствата като умни термостати, умни говорители и т.н. все още да изглеждат като нова и далечна технология, те се оказват много популярни. По данни на анализаторската компания McKinsey към 2017 г. над 29 млн. домакинства в САЩ имат някаква умна технология в къщата си. Изчисленията показват, че броят им се увеличава средно с по 31% на година.
През миналата година има и голям ръст на наличието на умни устройства в оплакванията от домашно насилие. Адвокатите също имат все повече работа с умни устройства и търсене как те попадат в рамките на закона.
Най-честите оплаквания са от жени, които казват, че постоянно са наблюдавани от извършителите чрез умните технологии. След това се нареждат оплакванията, че губят контрол над домовете си и едва няколко дни по-късно осъзнават, че всъщност са тормозени, казва Грасиела Родригез, която управлява център за настаняване за жертви на домашно насилие.
ЕС гласува директива, която може да "унищожи" интернет
Пристрастяването към игрите става официално заболяване
Експерти на Intel и университета RMIT казват, че умните технологии в домовете най-често се инсталират от мъже, а жените не разполагат с всички приложения, за да ги управляват. Именно затова всички интервюирани от вестника жертви на този тип домашно насилие са жени, най-вече от по-богати домакинства, където тези технологии са популярни.
Всичко това налага промени и в законодателството. В ограничителните заповеди например да може да се включва и достъп до всякаква електроника. В момента това се прави най-вече при поискване от жертвата, а много от тях не знаят за тази подробност.
Организацията WomenSV, която защитава жертви на домашно насилие в Силициевата долина, обаче смята, че трябва да се внимава с хвърлянето на вината върху технологиите. Тя изтъква, че трябва да се внимава с посланието, защото хора с по-слаба психика може да решат, че действително постоянно са следени от домашната техника без това да е така.
Затова е важно всички в едно домакинство да се запознават добре с новата техника и технологии, които използват. Не трябва да се подценява една технология, нито да се отхвърля. Нужен е баланс и информираност, за да могат хората да се справят с тези ситуации. Експертите са единодушни, че с навлизането на все повече умни технологии в домовете, възможностите за злоупотреби ще се увеличават.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!