И зползването на мобилни телефони от ученици винаги е било спорна тема. Тя провокира много дебати през годините, но като цяло имаше едно негласно споразумение: телефоните да не се използват по време на час, но няма проблем в междучасията.
От известно време обаче някои училища и университети из Европа затягат правилата още повече. Те въвеждат пълни забрани на фона на протести от учащите се и обвинения, че се връщат назад във времето по този начин, съобщава The Guardian.
Задръстваме смартфоните си с ненужни снимки
„Питаха ни дали не мислим, че живеем през 1800 г“, казва Ян Бакер, председател на нидерландската гимназия Calvijn College. Тя е въвела пълна забрана за мобилни телефони преди четири години след допитване до учениците, учителите и родителите. 20% са против идеята, но останалите я подкрепят.
„Когато вървяхте през коридорите и училищния двор, можехте да видите как всички деца са се вторачили в смартфоните си. Липсваха разговори. Масите за тенис бяха празни. Губихме социалната култура“, казва Бакер.
Новият iPhone 16 въвежда Apple в света на AI
Идеята на Calvjin College изглежда много дръзка и смела по това време. Няколко години по-късно обаче е точно обратното. Гимназията е давана за пример из цяла Европа и все повече училища я тестват в различни варианти. А с началото на новата учебна година, броят на учебните заведения, които въвеждат или искат да въведат подобни ограничения, е рекорден.
Само във Франция вече над 200 гимназии започват или са започнали тестов. Френскоговорящите начални училища във Валония и Брюксел вече забраняват използването на смартфони. В Унгария е въведено изискване за всички училища да събират телефоните и останалите умни устройства на учениците в началото на деня. Италия и Гърция разрешават на учениците да носят устройствата, но не и да ги използват в класните стаи.
Според Бакер, въпреки първоначалното недоволство от учениците и някои родители, усилията за въвеждане на забраната и контрола ѝ са си заслужавали. „Върнахме си това, което бяхме загубили. Учениците започнаха отново да си играят заедно и да си говорят. Има и много по-малко прекъсвания и разсейвания по време на час“, казва Бакер.
Honor разгръща нови възможности с Magic V3
Redmi 13 идва с мощна камера, батерия и стил
Резултатите са толкова добри, че други училища в страната се свързват с Calvijn College, за да почерпят опит. Идеята достигна и до нидерландското правителство, което започна да обмисля цялостна забрана. Засега официална такава няма, а вместо това е издадена препоръка. Тя призовава училищата да забранят смартфони, таблети и умни часовници в гимназиите и началните училища.
Учени от Университета Радбъд са направили анкета с ученици, учители и родители преди въвеждането на забрани в някои местни училища. След това са ги посетили отново три месеца след въвеждането на ограниченията, за да проверят разликите.
Около 20% от учениците казват, че сега са по-малко разсеяни. Учителите пък казват, че учениците са по-внимателни и концентрирани по време на час. Учениците отбелязват, че и качеството на комуникацията им с останалите се е подобрила, има и спад на кибертормоза.
Новите Pixel смартфони дават най-доброто от Google
Samsung Galaxy Z Fold6 разгъва практичност и AI
Но не всички са толкова доволни. 40% казват, че без смартфон се наслаждават повече на междучасията. 37% обаче признават, че телефоните им липсват. „Карат ме да се социализирам насила, когато не съм в настроение за това, което е често“, отговорил един ученик.
HMD представи първите си собствени смартфони
Pura 70 Ultra – голямото завръщане на Huawei
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!