У чени на НАСА и Университета на Оклахома публикуваха снимки на въртящи се черни дупки в "космическото море". Черните дупки са заснети с помощта на рентгеновия телескоп Chandra.
Учени засякоха радиосигнал от другата страна на Вселената
Какво откри най-мащабното търсене на извънземни
Използван е нов метод, за да може да се измери въртенето на пет черни дупки. Чрез помощта на техниката за гравитационни лещи (светлината и пространството се изкривяват заради гигантски обект и това играе ролята на лупа), както и данните на Chandra, астрономите са успели да засекат черните дупки в шест квазера.
С помощта на "микролещи", т.е. използването на по-малък обект, например звезда, за гравитационна леща, учените са успели да конкретизират наблюденията си върху светлината на квазера в по-малък регион от него. С помощта на наличните познания за черните дупки, астрономите успяват да проследят движението на материята. Знае се, че въртящите се черни дупки позволяват на материята да се върти в по-близка орбита около тях, отколкото черна дупка, която не се върти.
Учени засякоха сблъсък на неутронни звезди
SOFIA откри първата молекула на Вселената
Данните на проучването показват, че засечените черни дупки се въртят с много голяма скорост. При една от тях скоростта е почти максимално възможната. Учените са засекли, че т.нар. Хоризонт на събитията, т.е. точката, от която материята не може да се върне и да "избяга" на черната дупка, се върти почти със скоростта на светлината, която е около 1,1 млрд. км/ч. Другите четири черни дупки се въртят наполовина на тази скорост, а за шестата изчисленията не са били успешни.
Астрономите смятат, че черните дупки са ускорявали в продължение на милиарди години, за да достигнат подобни скорости на въртене. Най-вероятно заслуга има и фактът, че всичките шест черни дупки, които са сравнително близо една до друга, се въртят в една посока и по този начин си помагат в увеличаването на скоростта.
Революционно: снимаха черна дупка
Тези черни дупки не представляват риск за Земята. Те се намират на между 8,8 млрд. и 10,9 млрд. светлинни години разстояние. Те са и доста големи - с маси между 160 млн. и 500 млн. тази на Слънцето. Откритието дава възможност на астрономите да изучават още една подробност на черните дупки и да натрупат повече познания за тях.
Как са се родили гравитационните вълни, за които Айнщайн е знаел 100 г. по-рано
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!