М еждународен екип от учени от Франция, САЩ, Швейцария и Великобритания обявиха, че са разработили нова терпия, която може да успее да възстанови поне частично зрението на хора с различни заболявания. Терапията използва оптогенетика и вече успешно е върнала частично зрението на 58-годишен мъж, съобщават учените в Nature Medicine.
Оптогенетиката използва светлина, за да стимулира и управлява нервни клетки. В случая учените са лекували човек с наследствена пигментна дегенерация на ретината. Обикновено става дума за наследени генетични изменения, които увреждат пръчиците на ретината частично или напълно.
"Ретината е като биологичен компютър", коментира пред CNET Ботонд Роска, който е от Университета на Базел и главен автор на проучването. Заболяването засяга средно 1 на 4000 души по света, като постепенно ограничава зрителното поле, а накрая много от пациентите губят зрението си напълно.
Учени създадоха роботизирано око със слънчево захранване
Същото се е случило и с 58-годишния пациент, чиято ретина не е успявала да засече достатъчно светлина. И макар неговите фоторецептори да не функционират, ганглиите на ретината работят. Именно тези клетки са третирани с терапията.
Първата стъпка е инжектиране на деактивиран вирусен дектор, към който е добавен ген, който е чувствителен към червена светлина. Когато достигне окото, той създава специфичен протеин и улеснява засичането на слънчева светлина.
Следващата стъка е пациентът да носи специални очила. Те преобразуват светлината в монохромни изображения, които достигат ретината. Всичко става в реално време, като очилата влизат в ролята на нефункциониращите пръчици. Без тях пациентът не може да вижда.
Пациентът е споделил, че няколко месеца след инжекцията не е имало никакви разлики. След това споделя, че "спонтанно" е започнал да вижда белите линии на пешеходните пътеки докато носи очилата.
Последвали допълнителни тестове, които доказали, че визуалната система на мозъка е активна. Допълнителните проучвания показват, че зрението на пациента е възстановено до функционално ниво, но доста локализирано. Мъжът може да вижда сравнително дребни предмети като третрадки и чаши, но когато знае къде точно се намират, за да погледне натам.
Мъжът е отчитал подобрения в зрението д продължение на 20 месеца. Учените казват, че в сегашния вид, терапията дава частични резултати. Пациентът може да вижда обектите, но не и детайлите, например да различава конкретни лица. Дори и частично подобрение на зрението обаче може да е от голяма полза за подобряване на качеството на живот, отбелязват учените.
Google пуска брайлова клавиатура за Android
Пандемията е забавила разработката, като сега учените се надяват да ускорят темпото. Те вече имат записани доброволци за тестове и искат да завършат клиничните проучвания до 2025 г., което да доведе и до подобряване на терапията и резултатите.
Учени в САЩ създадоха първите живи роботи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!