У чени на Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали нов тип синтетични мускули, които може да имат приложение както в роботиката, така и за създаване на нов тип протези. Вдъхновението идва от краставиците, които използват много плътно навити "пипала", за да поддържат теглото си докато пълзят нагоре в търсене на повече слънчева светлина, съобщава институтът.
Amazon: Роботите няма да заменят хората
Трябва ли да се притесняваме от еволюцията на роботите
Тези "пипала" са фибри, които са много здрави и издържат много голямо тегло. Учените са пресъздали същия метод в своите синтетични мускули. Предимството при тях е, че няма никаква допълнителна механика, хидравлика или сложни допълнителни процеси, които да активират мускулите.
Вместо това фибрите реагират много бързо и са много леки. Те са изработни от два материала, които се разширяват различно при нагряване. Когато нишките бъдат затоплени, единият материал иска да се разшири по-бързо, а другият по-бавно. Резултатът е, че нишката се навива и огъва откъм страната, която се разширява по-бавно.
В случая се използват два различни полимера, които при разтягане могат да станат няколко пъти по-дълги, но и се навиват около себе си. Експериментите на учените показват, че ефектът се получава дори и при съвсем слабо затопляне, а навиването става с много голяма сила. След като температурата спадне, нишката се връща в нормалното си състояние.
Мебелите също се превръщат в роботи
Учените тествали такива нишки с тежест, която да вдигат при нагряване и спускат при охлаждане. Процесът е бил повторен 10 000 пъти без признаци на отслабване или повреди. Според учените причината за това е, че нишките се нуждаят от съвсем слаба промяна в температурата - едва 1 градус по Целзий, за да се свият. Това са много комфортни условия за материалите и те не са стресирани.
Методът позволява произвеждане на синтетични мускули с най-различни размери. Средно една нишка може да вдига тегло, което е 650 пъти по-голямо от собственото ѝ. Нишките може да са едва няколко микрометъра или няколко милиметъра в дебелина. Лесно могат да бъдат произвеждани и в групи, които да са дълги по няколкостотин метра.
Технологията позволява "програмиране" на нишките чрез различни степени на нагряване и пропорции при производството им. Така всяка нишка може да бъде настроена да се справя с точно тегло и при конкретна температура. Това позволява по-лесно и прецизно управление на нишките и групирането им в своеобразни "мускули".
Бъдещето е тук: Как мъж живее с роботизирана ръка (ВИДЕО)
Те ще могат да се използват в крайници на роботи, както и за протези, които да са по-леки, без твърде много допълнително оборудване и да са способни да вдигат доста по-големи тежести. Възможностите пред разработката са практически неограничени, като учените смятат, че пред технологията има много голям потенциал.
5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!