У чени от Arm Holdings и PragmatIC Semiconductor обявиха, че са създали първия гъвкав процесор, съобщава siliconAngle. Чипът може да постави началото на нов тип електроника, която да се вгражда в всякакви предмети, включително дрехи.
Чипът използва пластмаса вместо силиций за основен материал. В основната документация на проекта, която е публикувана в Nature, учените отбелязват, че досега индустрията използва силиций защото е вторият най-разпространен елемент на Земята, което го прави евтин и изобилен. Освен това може да бъде използван и като изолатор, и като проводник.
Той обаче е и много твърд и чуплив. Новият PlasticARM процесор е разработен така, че да реши недостатъците на силиция.
Какво е TPM и защо е основно изискване на Windows 11
Според неговите създатели, това е "най-сложната гъвкава схема с метални транзистори, която някога е принтирана върху пластмасов филм". Това позволява създаването на чипове, които са евтини, гъвкави и могат да се прилагат за различни цели.
Характеристиките на чипа включват 32-битов процесор с ARM Cortex-MO+ и ARMv6-M архитектура. Той ий има вградена памет, контролер и 18 000 логически порти. Те могат да се увеличат до 100 000 преди чипът да започне да консумира твърде много енергия.
Създателите казват, че целта на процесора не е да замени силиция. PlasticARM е създаден да бъде нишов продукт за конкретни проекти и разработки, които се нуждаят от алтернатива.
Учените описват и няколко потенциални ползи на пластмасовия процесор. Той може да бъде внедрен в дрехи, за да обработва данни от умни сензори, които да разхлабват или намаляват пространството между нишките на тънканта, за да са по-проветриви или топли, в зависимост от температурата.
Windows 11 ще пести енергия с динамично опресняване
Други идеи са чипът да бъде част от умни бутилки, които да предупреждават, когато млякото или сокът в тях се развалят. Или дори да бъде използван за импланти. Чипът може да се произвежда със сегашните технологии за стандартни процесори, което също ще спести много средства.
Как да изключим новия уиджет за новини в Windows 10
Как да подобрим живота на батерията на смартфона
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!