Сензорните дисплеи, популярни още и с названието "тъчскрийн", в момента са незаменим елемент от всяко мобилно устройство. За много хора е трудно да си представят бъдещите устройства без този компонент. Въпреки това някои правят точно това, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.
Учени от Университета "Карнеги Мелон" работят точно върху това. Ръководител на екипа е Крис Харисън, който заедно с колегите си има за задача да си представи и реализира света на компютрите след 25 години.
Учените от FIGLAB, както те наричат проекта и лабораториите си, вече са създали доста неща. Всички те са различни концепции за бъдеще без сензорни дисплеи в традиционния им сега вид. Например електропроводима боя, която може да превърне всяка стена в огромен сензорен дисплей, като просто върху нея се прожектира изображение.
Друго творение е умен часовник, който използва ръката на притежателя си за платно за прожектиране на изображенията. Има и устройство, което да симулира усещането за допир във виртуална реалност.
Екипът на Харисън възприема сегашните сензорни дисплеи не като върхът на тази технология, а едва като нейното начало. Разработката на нови технологии и идеи обаче отнема време. Харисън казва, че 90% от създадените от FIGLAB прототипи, ще се провалят и няма да постигнат нищо.
Причините за това ще са най-различни. Неподходяща концепция, погрешна реализация, липса на адекватни към дадения момент технологии. Може и някоя идея да звучи чудесно на думи, но реализацията ѝ да покаже, че не е практична. А може и всичко да е чудесно, но просто потребителите да не приемат разработката и да предпочетат нещо друго.
Всичко това е нормална част от живота на всеки учен и е естествен елемент от разработката на нова технология. За момента няма учен, който да може да предвиди какво ще се случи, казва Харисън. Но това не спира учените, а напротив - мотивира ги да търсят неизвестното. Девет от десет идеи може да се провалят, но десетата може да се окаже революционна. Именно това е и целта на учените в търсенето на технологията, която ще замени сензорните дисплеи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!