У чени от Университета "Куийн Мери" в Лондон обявиха, че са разработили нов метод за "улавяне" на ДНК от въздуха. Извлеченото ДНК от околната среда (eDNA) може да се използва за стандартните методи за секвенция, съобщава Science Focus.
Учените са използвали перисталтична помпа с филтри за налягане. Чрез нея са успели да извлекат ДНК от въздуха около плъх. Нужни са между 5 мин. и 20 мин, за да се събере достатъчно ДНК. При това в пробите е имало и човешко ДНК събрано от въздуха в помещението.
Какво е общото между COVID-19 и неандерталеца
Разработката е била създадена с идея да се помогне на учените по време на изучаването на различни райони. Чрез нея ще се улесни откриването на това какви животински видове има в района и съответно да се вземат по-добри решения за консервацията и защитата на зоната.
Експериментите обаче показват, че технологията може да се използва и за още доста други дейности. Например да се проучи по-бързо и по-подробно как се разпространяват вируси, които се предават по въздушно-капков път.
Два черепа могат да променят изцяло теорията за еволюцията
Друга полза на технологията е в криминологията. Разследващите биха могли да търсят ДНК във въздуха на местопрестъпления, за да разберат кой е бил на мястото. Тези ползи обаче ще са възможни при допълнително усъвършенстване на технологията. Учените вече работят с частни компании в тази посока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!