Ч овекът може да се похвали с доста голям и сложен мозък, но това далеч не означава, че е единственият способен да научава и развива умения, които са отвъд тези за базов живот. Учени от Университета Куийн Мери в Лондон са успели да научат земни пчели да играят футбол, съобщава онлайн изданието CNET.
Пчелите няма скоро да започнат свое футболно първенство. За сега футболните им умения се изчерпват с това да поведат малка топка пред себе си и да я поставят на конкретно място на игралното поле. Целта на експеримента е да покаже, че размерът на мозъка не е определящ за нивото на интелекта и възможностите за научаване на нови умения.
Малък дрон опрашва цветята вместо пчелите
И преди учени са обучавали земни пчели да вършат конкретни задачи и да решават поставени им проблеми. Досега обаче тези умения са включвали елементи, които са близки до естественото поведение на пчелите. Елементите на футболната игра обаче нямат нищо общо с тяхното ежедневно поведение.
Огромната сила на малкия мозък
"Искахме да изучим когнитивните граници на земните пчели и да разберем дали биха могли да използват неестествен обект в задача, пред която надали някога са се изправяли не само в своя живот, но и на цялата еволюционна история на пчелите", коментира съавторът Клинт Пери.
Учени: Мозъкът работи и след смъртта
Те са използвали три различни метода на обучение за три групи пчели. Най-бързо и най-добре са се научили пчелите, които са имали учител - друга пчела, която вече е била научена какво да прави. Тя пък е била научена чрез използването на изкуствена пчела и хранителна награда, когато изпълни задачата правилно.
Истината за човешката интелигентност
Обучени пчели "надушват" минни полета
Освен това пчелите са имали на разположение три топки, всяка на различно разстояние от целта, но са били обучавани само с най-далечната. Въпреки това, постепенно пчелите са започвали да използват най-близката топка. Според учените това показва, че пчелите имат способността не само да научават нови умения и решения на задачи, но и да ги подобряват. "Това показва впечатляващи когнитивни способности, особено за насекомо", казва съавторът Оли Лукола. Учените смятат, че проучването им слага край на идеята, че малките по размери мозъци ограничават възможностите на насекомите да учат нови неща.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!