Twitter се отличава с голямата бързина на разпространение на информация. Кратките публикации мотивират хората да споделят бързо всичко, което им прави впечатление. А това може да се използва за анализиране и откриване на потенциално опасни ситуации и престъпления преди полицията, съобщава онлайн изданието Engadget.
Десетки милиони компютри са застрашени от кибератаката
Как изглежда възможно най-опасната кибератака
Учени от Университета на Кардиф са разработили алгоритъм, чрез който могат автоматично да сканират публикациите в Twitter. Системата следи за конкретни признаци и може да идентифицира престъпления около час преди те да бъдат докладвани в полицията, казват учените.
Грешка разкри данните на 198 млн. американски избиратели
Те са използвали информацията за безредиците в Лондон от 2011 г. като база. Няколко алгоритъма за машинно обучение са анализирали тези данни от общо 1.6 млн. публикации. Взимат се предвид множество критерии като време на публикацията, място, ключови думи в текста. Данните са сравнени с полицейските доклади, кога е получена информация за престъпленията. Само в два от случаите алгоритмите не са разпознали престъплението преди полицията.
„АБВ Съвети“ отговаря на въпроса: „Какво е фишинг”
Системата идентифицира различни случаи, като публикации съобщаващи за счупени прозорци, пожари и др. Според учените подобен подход може да помага на полицията, особено в моментите, когато ресурсите ѝ са силно натоварени. Специалистите допълват, че алгоритмите никога не могат да заменят истинската полицейска работа, но могат да ѝ помагат и да я допълват, с което значително да улеснят полицаите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!