Twitter е допуснала значителни проблеми със сигурността на платформата си. Това твърди вече бившият директор по сигурността на компанията Пейтър "Мъдж" Затко, съобщава в. Washington Post.
Затко е изпратил сигнали до американския Конгрес и няколко федерални агенции още миналия месец. В него той твърди, че компанията има множество проблеми в сигурността си. Самият Затко е бил освободен от поста си през януари т.г., като той твърди, че някои от водещите ръководители на Twitter се опитват да покрият проблемите.
Сигналът на Затко включва множество проблеми, които той смята, че са допуснати от компанията и след това покривани или омаловажавани от ръководството. Един от тях е, че "един или повече настоящи служители може да работят за чужда разузнавателна служба".
Meta обяви стратегия за защита на избори
Затко твърди още, че шефове на Twitter са подвели борда на директорите и регулаторите на САЩ по отношение на уязвимостите в сигурността. Той дава за пример лоши вътрешни практики за сигурност, които включват твърде голям брой служители с достъп до важни настройки за цялата платформа, липса на прозачност кой е използват данните и настройките, кои от тях и кога.
Според Затко Twitter използва и множество стари сървъри със софтуер, който не се поддържа и е с уязвимости. Той твърди, че приоритет на Twitter е бил растежът и увеличаването на потребителите, а не намаляването на спама. Това е и част от обвинението на Мъск, като Затко твърди, че той е подготвял документите и сигнала си много преди да стане ясно, че Мъск иска да купи компанията.
Google няма да филтрира политическите имейли
Търсачката на Google ще акцентира доверени сайтове
Той казва, че е правил няколко опита да повдигне темата за сигурността пред ръководството на Twitter и се е решил на публичността след като не е постигнал успех. Институциите не са коментирали темата и сигнала.
Twitter отвърля обвиненията. Пред Evening Standard говорител на компанията казва, че Затко е бил уволнен от Twitter заради "неефективно лидерство и лоши резултати".
Пред CNET компанията допълва и че това е "фалшив наратив", който е основан на несъответствия и неточности, като не разполага с "важен контекст". Според компанията твърденията на Затко са пуснати сега, за да се навреди повече на Twitter, на потребителите и акционерите на компанията. "Сигурността винаги е била водещ приоритет за Twitter и това ще продължи да е така", казва компанията.
САЩ може да съдят Google заради онлайн рекламите
Подслушват ли ни Facebook и Instagram?
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!