А мериканският президент Доналд Тръмп е подписал нова заповед, която блокира всички взаимодействия на компании от САЩ с китайския собственик на TikTok - Bytedance, съобщава ThevVerge. Забраната влиза в сила от 20-ти септември т.г.
Китайска компания съди Apple за 1,4 млрд. долара
"Разпространението на китайските приложения продължава да заплашва националната сигурност, международната политика и икономиката на Съединените щати. САЩ трябва да предприемат агресивни действия срещу собствениците на TikTok, за да защитим националната си сигурност", се казва в текста на заповедта.
Тръмп е издал и втора заповед, която да забрани транзакциите с друга популярна китайска платформа - WeChat. Тя е много разпространена в Китай, но има малко потребители в САЩ.
САЩ може да забранят още китайски приложения
Решението идва на фона на съобщения от миналата седмица, че САЩ искат да забранят TikTok. В петък Тръмп обяви, че подготвя и забраната, която вече е факт.
С подобна заповед миналата година Тръмп ограничи работата на Huawei в САЩ, Сега текстът на забраната не е конкретно срещу TikTok, а срещу взаимодействия с Bytedance. Това означава, че не е ясно как точно това ще се отрази на работата на TikTok в САЩ след 20-ти септември.
Поне в краткосрочен план надали ще има проблем. Той обаче ще се прояви в последствие, тъй като забраната не позволява на всички дъщерни фирми на Bytedance, включително американското им подразделение, да получават финансови преводи, така че компанията няма да може да продължи да финансира услугата си.
Забраната обаче може и да се окаже ненужна, ако преговорите между Microsoft и Bytedance завършат успешно. Според информация на в. Financial Times, американският софтуерен гигант вече преговаря за придобиване на целия глобален бизнес на TikTok, а не само в САЩ и още няколко държави както беше първоначално планирано.
Facebook се опълчи на проверката на ЕС
Зукърбърг отрече да е сключил тайна сделка с Доналд Тръмп
Заповедта на Тръмп практически принуждава сделката да се реализира до 45 дни или да се прекрати работата на TikTok в САЩ. Наскоро Microsoft обяви, че предвижда да има ясен резултат от преговорите до 15-ти септември. Софтуерният гигант също така заяви, че няма да коментира темата до 15-ти или до постигането на резултат от преговорите.
Facebook закри конкурента си на TikTok
Защо Индия забрани хитовата социална мрежа TikTok
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!