Х акерските пробиви зачестяват, а с тях и изтичането на информация в интернет. Когато това стане, първият съвет към потребителите на хакнатата платформа или услуга, винаги е да сменят паролите си.
Това е логично, но може да бъде и сериозен проблем, ако потребителят вече е използвал същата парола и за друга система. За съжаление, това е масова практика, тъй като е по-лесно, но и много по-рисково.
В такива ситуации експертите отново припомнят три лесни правила за по-добра лична защита в интернет, отбелязва ZDNet. Ако се спазват, то рисковете за индивидуалните потребители стават доста по-малки.
Криптирането на Messenger ще е "предателство"
Първото правило е да се използват дълги, произволни пароли. Приложенията мениджъри на пароли генерират произволни такива и ги запаметяват, а потребителят трябва да запомни само една основна парола. Другият вариант е сам да си ги генерира чрез различни трикове за размяна на букви с цифри и символи. Тогава обаче ще трябва и да ги запомня.
Второто правило е никога една и съща парола да не се използва за повече от един акаунт. Когато се сдобият с потребителско име и парола от един профил, хакерите след това много често го проверяват и в други платформи, за да превземат колкото се може повече от онлайн присъствието на даден потребител. Не е препоръчително да се използват вариации на същата парола, например Password и Password1, тъй като алгоритмите на хакерите обикновено могат да съобразят и това, макар и да ги забави известно време.
Twitter допуснала сериозни пропуски в сигурността си
Третото правило е да се активира функцията за двуфакторна автентикация (2FA), когато тя е налична. Повечето платформи вече я поддържат в една или друга форма. Всяка от тях е значително подобрение на сигурността спрямо обикновената парола.
Google, както и някои мениджъри на пароли, вече поддържат и анализ на въведените от потребителя пароли. Те предупреждават, ако са твърде слаби или са засечени в изтекли в интернет архиви от хакнати сайтове. Когато човек получи подобен сигнал, не трябва да го пренебрегва, а да предприеме нужните стъпки за смяна на компрометираната парола.
Meta обяви стратегия за защита на избори
Google няма да филтрира политическите имейли
Киберсигурността е процес, който всеки трябва да следва с течение на времето. Рисковете се изменят и потребителите трябва да се адаптират към тях навреме. За съжаление онлайн защитата не е еднократно действие, но не е и сложно, както показват тези семпли правила.
САЩ може да съдят Google заради онлайн рекламите
Подслушват ли ни Facebook и Instagram?
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!