О ткриват я погребана в калните брегове на река Потомак преди повече от три десетилетия - странен организъм, който може да прави неща, каквито никой дотогава не е виждал при бактериите.
Този необичаен микроб се отличава със способността си да произвежда магнетит при липса на кислород, но с времето учените разбират, че може да направи и други неща, като да създава бактериални нанопроводници, които провеждат електричество, съобщава „Нейчър”.
Във видеото вижте нов генератор, който произвежда електричество от водни капки.
Учени в САЩ създадоха първите живи роботи
Години наред изследователите се опитват да измислят начини да вкарат уникалното живо същество в индустриална употреба. Успехът има идва едва сега.
В университета в Масачузетс „Амхърст” създадоха устройство, което може да произвежда електричество буквално от въздуха 24 часа на ден.
Това е възможно благодарение на електропроводимите протеинови нанопроводници, произведени от Geobacter sulfurreducens.
Електрическият генератор се състои от тънък филм от протеинови нанопроводници с дебелина само 7 микрометра, разположен между два електрода.
При излагане на въздух, той е в състояние да адсорбира част от влагата и да генерира непрекъснат електрически ток.
Според учените разликата в електрическия заряд на електродите вероятно е резултат на дифузия на заредени частици в нанопроводниците.
Тази дифузия предизвиква уравновесяващо електрическо поле, аналогично на това на мембранния потенциал на живите клетки - вътрешната част на мембраната е отрицателно заредена по отношение на външната.
През 2020 г. Китай планира да създаде „изкуствено слънце”
Така нанопроводниците поддържат непрекъснатото изходно напрежение докато остават изложени на влага.
Учените признават, че са направили откритието си почти случайно, докато експериментирали с бактерията.
Има и други подобни изследвания с наноматериали, например с графен, но при тях са постигнати само кратки електрически импулси, а не постоянно напрежение.
Към момента проучванията на феномена са още в началото. Електродите с протеинови нанопроводници създават електрическо напрежение от около 0,5 волта, с плътност на тока от около 17 микроампера на квадратен сантиметър.
Това е малко, но според учените, чрез паралелно или последователно свързване на повече нанопроводници може да се генерира достатъчно енергия за зареждане на устройства като смартфони.
Крайната цел е да се създадат големи биологични системи за индустриално производство на ток, което според учените е напълно възможно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!