И зкуственият вече е навсякъде, макар и да е далеч от възможностите, каквито очаквания са създадени от филмите. Умните алгоритми все още са в сравнително ранна фаза на своето развитие и големият им възход тепърва предстои.
Навлизането на изкуствения интелект (ИИ) ще бъде плавно. Той ще се усъвършенства постоянно и в продължение на години, като постепенно ще получава все повече възможности и отговорности.
А 2022 г. може да се окаже една от повратните точки за ИИ. Това изглежда една от основните тенденции по време на изложението CES 2022, което се проведе тази седмица в Лас Вегас.
Изкуственият интелект влиза и в ролята на адвокат
CES традиционно е мястото, на което има множество концепции, авангардни разработки и идеи, които търсят финансиране и не винаги стават реалност. Това обаче е и добър индикатор за пулса на индустрията. А сега той в голяма степен е мотивиран от ИИ.
Има разработки във всякакви посоки, отбелязва VentureBeat. Сред тях са роботи за доставки на продукти, умни алгоритми за ежедневни устройства и технологии (например още по-умни гривни) и др. Разработват се и цели комплекти от хардуер и софтуер, които да направят дори стар автомобил автономен и да може да е готов за бъдещето.
Други проекти създават умни очила, които разчитат на камери и изкуствен интелект, за да помагат на хора с увредено зрение дори да могат да четат. Умни слухови апарати пък ще могат да насочват микрофона си към говорещия и да акцентират него вместо околния шум.
Илон Мъск: Това е заплаха за цивилизацията
Възможностите пред изкуствения интелект са практически неограничени. Реално обаче ще има доста трудности - най-вече от гледна точка на регулации и до колко и как технологията ще бъде приета от хората. Последното ще е най-трудното предизвикателство и може да отнеме доста време, както и да промени коренно хода на развитието на ИИ.
Бавните и плавни стъпки са правилен подход. Те дават време и възможност на хората да видят възможностите на ИИ и как технологията постепенно се развива пред тях и им помага в ежедневието.
Nvidia отговаря на метавселената с омнивселена
Именно затова 2022 г. може да се окаже много важна за умните алгоритми. Ако очакваните тенденции и разработки се реализират, те ще имат ключова роля в популяризирането на технологията сред хората. При евентуален скандал около сигурността на ИИ обаче, ефектът може да е отрицателен. Затова подходът на индустрията през следващите месеци ще е много важен.
Учен: Метавселената на Фейсбук е заплаха за света
Nvidia пуснала видео с фалшив образ на главния си директор
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!