И зкуственият интелект е на път да започне нова глава в своята история. Google показа Gemini 2.0 - новото поколение на своята AI платформа, която провокира въпроса дали това е началото на наистина автономния изкуствен интелект, съобщава VentureBeat.
Досега "масовият" AI е изразен предимно през чатботове и приложения. Амбицията на индустрията обаче е за създаване на т.нар. агенти. Това пак са ботове, но такива, които могат да вършат дейности сами.
Стандартните чатботове чакат команда от потребителя, за да изпълнят дадена задача. И в повечето случаи тя е във формата на текст, аудио, видео или изображение.
Агентите ще могат независимо да вършат по-сложни задачи. Например да сърфират в интернет и да събират конкретна информация, да променят настройки в други приложения, да резервират полети, ресторанти, хотели и т.н. Освен това ще могат да работят с повече езици едновременно, да "говорят", да са още по-добри в естествената комуникация с човека.
AI компания призова да не се наемат хора
Gemini 2.0 е представен като голяма стъпка в тази посока. Алгоритъмът идва година след първоначалната му версия. Google казва, че за изминатата година е постигнат голям напредък в разработката на AI и Gemini 2.0 ще бъде цяло семейство от варианти.
Първата е Gemini 2.0 Flash. Той е описан като "работния кон" на алгоритмите - работи бързо, с ниско времезакъснение и подобрени способности. Новото поколение има за цел неговите версии да могат да достигат до потребителите по-бързо.
ФБР съветва как да се пазим от личните си AI клонинги
Gemini 2.0 Flash може по-добре да разбира контекста и на много по-дълги разговори, да разбира повече и по-сложни команди и поредици от задачи, може да планира, да използва различно съдържание и формати за изпълнението на задачите и др. Всичко е разработено така, че да бъде приложимо и полезно на "агентите".
Google отбелязва, че новият алгоритъм все още е експериментален. Той е разработен за споменатите задачи, но е възможно да не се справя перфектно с тях от самото начало.
AI досега показва, че се развива доста бързо, така че може скоро да видим и реалните агенти. Роля за тяхното създаване ще има и Project Astra. Също разработка на Google, която представлява универсален AI асистент. Разбира се, той също ще използва новия алгоритъм.
Компанията описва някои потенциални ползи на агентите. Очевидните са да помагат в ежедневната работа на служителите в различни корпоративни отдели. Или пък да са лични асистенти и да вършат досадни, но нужни задачи от ежедневието.
Колко всъщност научава AI от личните ни снимки
Android получи 6 нови функции с AI
Google казва, че агентите могат да се полезни и в други сфери. Например в игрите. Компанията вече работи с разработчици на игри, за да разгледа начините, по които агентите могат да се интегрират в игрите. Например да помагат със стратегията, да дават идеи, да са виртуален съюзник и др.
Gemini 2.0 ще може да се използва и в роботиката. Изкуственият интелект има възможност да помага на роботите да разбират и взаимодействат със заобикалящата ги среда. Google казва, че това е в много ранна фаза, но се разглеждат вариантите как изкуственият интелект може да е полезен и във физическа среда.
Учени: Филтрите за красота вредят на тийнейджърите
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!