С ър Тим Бърнърс-Лий отново предупреди за сериозните проблеми на Интернет. Основателят на стандарта World Wide Web, който е в основата на днешната глобална мрежа, публикува отворено писмо в деня, в който WWW празнува своя 31-ви рожден ден.
Тим Бърнърс-Лий представи план за спасяване на Интернет
В писмото Бърнърс-Лий предупреждава, че Мрежата не работи както трябва за жените и момичетата. Техният достъп до интернет често е ограничен и са обект на дискриминация и обиди онлайн.
Зукърбърг поиска глобална регулация на Интернет
Омразата и конспирациите процъфтяват в Instagram
Бърнърс-Лий припомня, че миналата година по това време той предложи нов Договор за Мрежата, който беше подкрепен от много компании. В него се приемат цели за гарантиране на свободата, сигурността и достъпността на интернет за всички.
"Става все по-ясно, че не можем да реализираме целите на този Договор, освен ако не адресираме опасна теденция, за която чуваме все повече от нашите партньори по света - Мрежата не работи за жените и момичетата", пише той.
Светът е постигнал важен прогрес при равенството на половете, отбелязва Бърнърс-Лий, но "се притеснявам, че онлайн вредите, пред които се изправят жените и момичетата - особено тези с различен цвят на кожата, от ЛГБТ+ общностите и други маргинализирани групи - могат да застрашат този прогрес".
Данните или парите - дилемата на дигиталния свят
Интернет навършва 30 години на фона на много проблеми
Бърнърс-Лий отбелязва, че мъжете имат с 21% по-голяма вероятност да са свързани с интернет в развитите държави и 52% в по-бедните. Това създава неравенство и не позволява на милиони хора да имат достъп до знанията и ресурсите на мрежата.
За жените и момичетата, които все пак са онлайн, проблемите не спират. Над половината от младите жени са били обиждани или сексуално тормозени онлайн. В това число влизат изпращането на заплашителни съобщения или споделянето на техни лични снимки без разрешение. 84% дори смятат, че ситуацията се влошава. Това вреди и на живота на засегнатите, като може да им коства работа, обучение и отношения с близки.
Бърнърс-Лий посочва и скрити форми на онлайн дискриминация. Например използването на изкуствен интелект и други алгоритми и системи, които имат грешни или нарочно създадени ограничения и избягват жените в подбора на кандидати за работа.
Действията на правителствата и организациите са твърде малко и твърде слаби, казва Бърнърс-Лий. Това ще е проблем и при епидемията от коронавируса, казва той, защото неравенството мрежата ще се отрази на жените повече.
Според него промените трябва да започнат още тази година. Проблемът трябва да стане приоритетен за компаниите, които са подкрепили Договора за Мрежата, още тази година. Те и правителствата трябва да се запознаят по-добре, да натрупат повече данни за проблема и да внедрят полово равенство още в първите фази на разработка на нови продукти, услуги, политики.
Бърнърс-Лий предлага още създаването на повече правни защити срещу онлайн полова дискриминация и насилие. Той призовава и хората да са по-активни и да помагат и подават сигнали, когато са свидетели на подобни неща, а да не подминават публикациите.
Тим Кук: Време е всички да защитим личните си данни
Зукърбърг: Facebook не продава данните ви
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!