С тандартът World Wide Web, който е в основата на днешния Интернет, днес навършва 30 години. Неговият създател Тим Бърнърс-Лий смята, че е време за Мрежата да излезе от юношеството и да помъдрее. "Битката за Мрежата е една от най-важните каузи на нашето време", пише Бърнърс-Лий в отворено писмо.
Интернет навършва 30 години на фона на много проблеми
Тим Бърнърс-Лий работи по спасител на Интернет
В писмото той отново казва, че Интернет днес се е отдалечил от своята основна идея и вече не е сила, която води до добро. Според него има три основни причини за проблемите на Мрежата.
Google: ЕС може да отреже 45% от трафика към новини
Неочакван развой препъна "данък линк" в ЕС
Първата е целенасоченото ѝ използване за атаки и за злонамерени цели на хакери и правителства. Нужни са нови, по-добри закони, които да защитят отвореността на Интернет и същевременно да ограничат злоупотребите с Мрежата, смята Бърнърс-Лий. Основната задача на правителствата в тази сфера трябва да бъде обновяването на законите за дигиталната ера така, че пазарите да останат конкурентни, иновативни и отворени.
Вторият проблем е наличието на "перверзни мотивации" в Интернет бизнеса. Бърнърс-Лий има предвид превръщането на онлайн рекламата в основен източник на доходи за някои Интернет гиганти. Според него това мотивира компаниите да злоупотребяват с данните на потребителите, а освен това мотивира и по-малките играчи да разчитат на дезинформация и подмамващи публикации, за да трупат кликове. Бърнърс-Лий смята, че компаниите трябва да направят повече, за да защитят данните на потребителите и да не гонят бързите пари за сметка на човешките права, демокрацията, сигурността на обществото и научните факти.
Интернет няма нищо общо с оригиналната си идея
Последният проблем са "непредвидени отрицателни последици от самия дизайн на Мрежата". Става дума за факта, че много интернет потребители използват свободата на Мрежата да комуникират и да изразяват себе си за реч на омразата, обиди, заплахи, груби спорове и т.н. Бърнърс-Лий отбелязва, че именно хората имат най-важната роля в Интернет и те трябва да се стремят повече към продуктивни дискусии онлайн и да се борят за защитата на своите лични данни.
Той смята, че всички, които използват Интернет, имат отговорност и трябва да участват в изграждането на по-добра глобална мрежа. "Ако сега се откажем да изградим по-добра мрежа, то тогава не мрежата ще ни е предала, а ние нея", предупреждава Бърнърс-Лий.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!