В ерата на постоянната свързаност с интернет, голяма част от живота ни е онлайн. Често дори не осъзнаваме колко много знаят за нас различните приложения и услуги. И докато при добронамерените услуги това не е чак такъв проблем, в интернет има и доста голям брой злонамерени приложения, хакери и хора, които просто събират информация за различни цели.
Още по-често не разбираме, че самите ние им помагаме значително, като пренебрегваме елементарни правила за киберсигурност и онлайн „поведение“, съобщава MakeUseOf. Изданието посочва няколко от най-честите грешки, които правим и заради които компрометираме профилите си в социалните мрежи и интернет като цяло.
Най-честата грешка е даването на достъп на множество приложения до профила си в социални мрежи. Някои програми и услуги предлагат бързо и лесно влизане и създаване на акаунт чрез свързването с профил в социална мрежа. Така се пести време при регистрация, но реално им се дава съгласие за достъп до профила и данните в него.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Други пък принуждават потребителите да споделят профила си, за да получат достъп до резултати от тест, да използват безплатно дадена функция и т.н. С времето потребителят неусетно може да е предал достъп до профила си на десетки приложения и услуги и всяко от тях може да се окаже начин за хакери да достигнат до информацията. Затова е добре периодично да се преглеждат настройките на профилите в социалните мрежи и от секцията за споделен достъп и данни да се премахват приложенията и услугите, които вече не са нужни.
Друга честа грешка е оставянето на целия профил да е публичен. Така всеки може да прегледа данните в него, да види публикациите, снимките, коментарите.
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Остри критики към Google за злоупотреба с лични данни
Съответно на показ са и част от хората, с които комуникира даденият потребител, снимки с тях и т.н. Вече всички социални мрежи имат доста подробни функции за контрол кой какво съдържание може да вижда и при какви условия. Добре е да им се отдели малко време, за да се настроят подобаващо и да се ограничи достъпът на непознати до профила.
Яжте камъни за здраве: Защо AI оглупява все повече
Изкуственият интелект е расист, но не го осъзнава
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!