Г радовете са центрове на модерните общества и цивилизация. В тях се създава много стойност, но и се консумират много ресурси. Според прогнози, до 2050 г. над 70% от населението на Земята ще живее в градовете, което ще донесе със себе си много големи промени.
Подобни гъсто населени райони ще трябва да имат много добра инфраструктура, умни сгради, умни комуникации, умно здравеопазване. Накратко, всичко ще трябва да е много по-умно и модерно от сега.
Ето някои инициативите, които вече започват да се прилагат в най-умните градове по света:
Умните пътища и улици. Те използват камери и сензори, за да анализират трафика в реално време и да адаптират пътната конфигурация и светофарите така, че да осигуряват оптимално движение на всички. Това включва и адаптиране на ограничението на скоростта, създаване на специални допълнителни ленти за движение, промяна на посоката им и др.
Сградите също трябва да поумнеят. В момента популярност набират градините на покривите или дори растителност по фасадата. Тя помага и за изолацията. Архитектите постепенно започват да планират вграждане на слънчеви панели в сградите и дори вятърни турбини. Необходима е и оптимизация на консумацията на енергия, климатизацията и дори осветлението.
Умното осветление засяга и улиците. Уличното осветление трябва да може да се адаптира към условията и метеорологията в реално време. Това ще оптимизира разхода на енергия и ще даде максимално добра видимост във всеки момент.
Следват и умните заводи за обработка на отпадъци и дори оптимизираното събиране на боклук. Сензори в кофите могат да показват кои са близо до напълване и маршрутът на събирането им да се променя според този и други критерии.
На подобен принцип могат да поуменят още електропреносната мрежа, водоснабдяването и много други. Сензори и алгоритми ще изчисляват в реално време какво е необходимо, за да се гарантира стабилната работа на града.
За да има максимален ефект от всичко това обаче и индивидуалните домове трябва да са по-умни. Те също трябва да оптимизират своите разходи и консумация на енергия, което не само ще намали вредните емисии и сметките, но може да направи и живота на хората по-приятен и удобен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!