Тази технология променя света бързо, къде е България
Източник: iStock/GettyImages
9

По въпросите с изкуствения интелект, дали той ще измести хората и къде е България в световната надпревара с тази иновативна технология, разговаряме с доц. Александър Илиев, експерт по темата, преподавател в "Бъркли" и Берлинския университет, учен в Българската академия на науките, който провежда изследвания с интелигентни системи за машинно обучение. Основател на "Innovatia Valley".

Какво е изкуствен интелект?

Изкуственият интелект влиза в нашето ежедневие изключително бързо и това неминуемо кара хората да се запитат, какво всъщност представляват тези технологии. Известно е, че много компании използват термина без никакви задръжки, казвайки че създават и използват изкуствен интелект (ИИ). На практика обаче, повечето от тях не използват ИИ, а просто правят някакъв по-задълбочен анализ на данни, да речем. За да има наличие на ИИ, трябва да са налице поне две условия, най-общо казано: първото условие е да може машината не само да прави задълбочен анализ на данни, но и като резултат от това да взима решения вместо нас. Второ условие е машината да се самообучава, в зависимост от това дали решенията, които е взела, са били добри според първото условие.

ЕС предлага строги правила за изкуствения интелект

Бихте ли дали примери, къде се използва изкуственият интелект?

Изкуствен интелект, или поне наченки на такъв, се използва в редица индустрии и може да се каже, че почти няма сфера, която да не е пряко или непряко зависима от тях. Продажбите и използването на различни продукти например е много развита сфера на приложение на ИИ системи. Поведението на клиентите постоянно се анализира и в зависимост от това се правят по успешни персонализирани продажби. В системите за финансов анализ се използва обработка на гласови и текстови информационни източници, с цел алгоритмична търговия и други инвестиционни стратегии или инструменти. В сферата на медиите ИИ технологиите помагат за по-добра препоръка на потреблението на персонализирано медийно съдържание. В здравеопазването, ИИ се използва за анализ на хроничните състояния на пациента, обработка на лабораторни и други медицински данни, за да се дадете възможност за ранна диагностика. Също така, ИИ се използва за изчисляване на вероятността от развитие на някои заболявания с генетични данни, както и за интегриране на правилния план за грижа и възможно намаляване или елиминиране на рисковите фактори в бъдеще.

Доц. Александър Илиев
Доц. Александър Илиев

Какви са различните видове машинно обучение?

Правилния термин е "машинно самообучение". Това зависи на каква база се сравняват, но в най-общия случай са три основни направления: контролирано, когато имаме данни на входа на системата и знаем какво трябва да получим на изхода (пример: имаме много снимки на входа след обработката, на които системата трябва да ни каже колко кучета и котки има на тях.). Неконтролирано - когато не знаем всъщност какво има в данните и не можем да очакваме точно определен отговор. И последният вид е микс между предишните две системи, който е и най-разпространен в реалния живот и се нарича полу-контролирано - тук имаме система с данни, от които трябва по автоматичен път да разберем какво можем да очакваме на изхода (пр. два вида животни: котки и кучета) и чак след това можем да определим колко от тях имаме в базата от снимки.

Microsoft ще плати 19 млрд. долара за тази компания

Каква е разликата между изкуствен интелект, машинно самообучение и дълбоко самообучение?

Както споменахме ИИ системите трябва да взимат решения и да се самообучават. Те са базирани на машинното самообучение, което с само средство за постигане на изкуствени интелект. Дълбокото самообучение по сложната версия на преходния термин и е най-общо казано невронна мрежа, използваща множество скрити слоеве или "hidden layers" които подпомагат нелинейното взимане на решения в по сложни ситуации. Само посредством тях можем да разграничим котките от кучетата в нашия пример.

Възможно ли е да се предскаже бъдещето

Как се тества интелигентността на машините?

Всяка система се тества различно. Повечето ИИ системи служат за решаването на определен проблем. Все още сме далеч от използването на роботи, използващи ИИ, с които можем да разговаряме свободно на всякакви теми. Но и това е просто въпрос на време. Най-общо казано всяка ИИ система се измерва с даден параметър на точност и се самообучава според случая спрямо него. Тук възниква въпросът, какъв е този параметър и отговорът е: зависи за какво служи ИИ системата и към какво се стреми по дизайн.

Как изкуственият интелект променя нашето ежедневие?

Според няколкото примера, които дадохме тук, може да се види истинската същност и предимствата на такъв вид ИИ системи. При всички случаи ИИ са създадени, за да правят живота ни по лесен. Като един базов пример бих казал, че най-малкото, което могат да направят машините за нас, е да отнемат от нас задачи, които са досадни или твърде еднообразни и ще могат да се извършват от машини не само в модерните фабрики за коли, но и в нашето ежедневие, във всеки дом.

Google ще помни "всичко" вместо потребителя

Какво ни очаква в бъдеще, ще заменят ли машините хората?

Това вече се случва. Има статистика, която казва, че 85% от обявите за работа през 2030-та година не се знае какви ще бъдат. Само това, може да ни покаже колко много ще се промени нашият живот в следващите 5-10-15 години. Това съвсем не означава, че хората ще изчезнат. Просто означава, че начинът, по който работим, ще бъде различен.

Къде е България в развитието на технологиите, основани на изкуствен интелект?

Иска ми се да вярвам, че България ще засили развитието си в тази насока и ще го направи час по-скоро. Няма много време за губене, ако искаме да сме лидери в региона и да генерираме огромен инвестиционен интерес към страната ни. Това обаче трябва да се заложи като реална работеща стратегия за България, за да води до лидерската позиция на страната ни и да бъдем новатори, а не да реагираме на това, което става на Запад. За България, като проспериращ център в информационните технологии (ИТ) се говори отдавна. Затова ние трябва да водим в тази част на света. Изкуствения Интелект е новото голямо нещо и то вече е тук. В момента има доста интересни компании, които се занимават с ИИ в България и ми се ще да вярвам, че това е само началото.

Аз и моите колеги от "Innovatia Valley" смятаме, че България разполага със специалистите с необходимия опит и огромен потенциал да бъде водещ център за развиване на продукти и услуги, базирани на изкуствения интелект. Българските специалисти имат и идеите, които да получат признание на световно ниво. Мечтата и целта ни е да създадем благоприятната среда за експериментиране и развиване на идеи със свобода и размах при умерени нива на риск.

В България към момента само единични проекти прилагат елементи на изкуствения интелект в реални продукти и бизнес модели. Целта ни е да обединим усилия, за да подпомогнем средата да стане по-адекватна и да се създаде по-стабилна екосистема от компании, развиващи продукти с изкуствен интелект. Отправям предизвикателство към най-високите кръгове в държавата ни, за да се вземат необходимите мерки посредством, които да бъдат насочени големите инвестиции към нас.

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 минути

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 57 минути

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 2 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 2 часа

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 2 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 3 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 3 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 3 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 3 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 4 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 4 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 4 часа

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 4 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност