И нтересът към приложенията за видеочат продължава да расте. Ребрандираният Google Meet например получава по над 3 млн. регистрации дневно. Стотици милиони хора по целия свят в момента разчитат на видеоразговорите, за да работят и да поддържат контакт с приятелите си.
5 трика за приложението за видеоконференции Zoom
За мнозина обаче видеочатът се оказва и малко некомфортно и дори конфузно преживяване. Експерти на Google публикуваха няколко по-специфични съвета в блога на интернет гиганта, които са насочени именно към подобряване на т.нар. потребителско изживяване по време на видеоразгворите. Тези съвети са универсални и могат дас е прилагат за всяко приложение.
По-бавно с говора
Видеовръзките обикновено са малко по-бавни спрямо комуникацията очи в очи. Причината е чисто техническа и макар забавянето често да е в рамките на милисекунди, то може да обърква хората и затова се получават ситуации, в които участниците тръгват да говорят едновременно и се прекъсват и след това се извиняват един на друг и съответно нарушават ритъма на разговора си и понякога дори се отклоняват от темата.
Как да подобрим работата от дома си чрез Windows 10
5 съвета за по-добра лична киберсигурност
Затова експерите на Google препоръчват на хората да не бързат веднага да отговарят, а да изчакват малко, в случай, че говорещият просто се е замислил за малко, а не е приключил изказването си. Също така, трябва да се внимава и с вербалните сигнали. Потвърждаващи, че се слуша внимателно звуци като "мхм" и други, могат да се използват, когато групата на участници е малка, но ако са много хора, ще създаде объркване.
Общи приказки
Много от традиционните срещи започват с малко общи приказки между участниците, особено докато се събират. Тези кратки разговори са полезни за сближаване, но често са пренебрегвани при видеовръзките. Затова се препоръчва да се предвижда време и за няколко минути приятелски разговори.
Визуални индикации
Важна част от комуникацията лице в лице са и визуалните индикатори - мимики, жестове и дори позицията на тялото. Всичко това е част от невербалната комуникация и подсъзнателно дава сигнал на говорещия дали човекът срещу него реално го слуша и му е интересно.
4 начина да подобрим сигурността на Windows 10
При видеоразговорите виждането на тези визуални индикации е доста по-сложно. Липсва и реалният контакт очи в очи, тъй като често потребителите гледат другите участници на монитора, а не гледат в камерата. Това също води до несъзнателно усещане за по-дистанцирана и студена комуникация.
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Затова Google препоръчва на потребителите, когато слушат събеседника си, да гледат в камерата, а не в монитора или някъде другаде. Това ще помогне на говорещия да усеща, че реално е слушан и да вижда емоциите и реакциите.
Повече доверие
Работата от разстояние е по-специфична и често може да води до повече спорове заради различните стилове на всеки служител в екипа. Затова е препоръчително да се отдели време, за да се обсъдят предпочитанията за работа на всеки член на екипа и не да се търси налагане на общ ред, а да се потърсят начините как тези стилове и предпочитания могат да се допълват взаимно.
Например по-ранобудните служители да не чакат останалите и да вършат повече работа сутрин, докато нощните птици да поемат щафетата по-късно. Или Това ще намали и споровете по време на видеоразговорите.
Повече баланс
Видеоразговорите могат да са още по-голямо предизвикателство за по-мълчаливите по природа хора. За тях може да се окаже по-трудно да взимат думата дори и когато имат какво да кажат.
Затова се препоръчва следене на динамиката на разговора, например от организатора на видеосрещата, за да се осигурява балансирано време и участие на всички. Също така и останалите участници в разговора могат да помагат на другите участници да бъдат чути, като призовават по-гласовитите да изслушат и колегите си.
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
Как да защитим умен телевизор от вируси
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!