Google загуби първата част от важна битка за това дали по нечестен начин поддържа монопола на интернет търсачката си. Макар тепърва да предстои обжалване, самият факт, че на първа инстанция компанията беше призната за виновна, може да доведе до големи промени за ИТ бранша, съобщава Ars technica.
Все още е рано да се обсъжда евентуалното наказание за Google, но последиците може да са значителни. Част от обвиненията към интернет гиганта е и наличието на сделки за ексклузивност с трети лица. Например Apple и Mozilla получават пари от Google, за да предлагат търсачката на интернет гиганта по подразбиране в основните си услуги.
Публичната част от разглеждането на делото показа, че през 2022 г. Google е платила 20 млрд. долара на Apple, за да си гарантира, че интернет търсачката ще е активна по подразбиране в платформите ѝ. Сделката е за процент от онлайн рекламата, която Google показва през устройствата на Apple.
Mozilla пък получава над 400 млн. долара, за да може Google да е търсачка по подразбиране в браузъра Firefox. Това е 80% от оперативния бюджет на организацията. И докато Apple все още не е коментирала темата, Mozilla заяви, че разглежда решението на съда и на базата на анализа ще прецени какви да са следващите ѝ действия.
Изпари ли се ентусиазмът около ИТ индустрията и AI
Според анализатора Николас Родели от CRFA Research, шансът на Google да спечели обжалването е малък. Съдията Амит Мехта се е постарал с много подробни аргументи за решението си. Но въпреки това според Родели съдията няма да наложи твърде строго наказание като забрана на въпросните сделки или разделяне на компанията.
Браузърът Google Chrome получава 3 нови AI функции
Google внедрява повече AI и в Android
Очакванията са, че Google ще бъде задължена да махне изискването за ексклузивност от сделките, което ще намали тяхната стойност. Всичко се случва и в момент, в който интернет търсенето започва своята трансформация от традиционни търсачки към изкуствен интелект. Това ще пренареди пазара, като Google вече има нови конкуренти в лицето на OpenAI, Meta, Microsoft и други компании, които разработват чатботове и търсачки с изкуствен интелект.
Google загуби знаково дело за монопол в САЩ
Meta няма да предлага всички AI модели в Европа
За Apple и Mozilla това също може да бъде проблем. Apple може да е сред най-богатите компании в света, но все пак няма да ѝ харесва да загуби милиарди приходи. А за Mozilla дори малко намаляване на тези пари може да се отрази на възможностите ѝ да поддържа браузъра Firefox, който е един от основните конкуренти на Google Chrome.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!