Софийският университет "Св.Климент Охридски" няма основание да бъде недоволен от резултатите от кандидатстудентската кампания, заяви днес зам.-ректорът на Алма Матер доц. Мария Шишиньова.
По думите
й не са се оправдали прогнозите за
драстичен спад в броя на кандидат-студентите
и на бъдещите висшисти - след второто
окончателно класиране са се записали
толкова студенти, колкото миналата
година през септември - след всички
допълнителни класирания.
Големият брой на студентите се обяснява и с двойното увеличаване на специалностите, за които се признават държавните зрелостни изпити.
От учебното заведение отчитат спад в интереса към педагогическите специалности, както и към химията, физиката и математиката.
Още на първо класиране пък са запълнени местата в специалностите право, международни отношения, регионално развитие и туризъм.
Реално в момента имаме около 665 свободни места в редовна форма на обучение и 101 в задочната, като се очаква останалите да бъдат попълнени след допълнителния прием, който ще се проведе на два етапа, обясни зам.-ректорът.
В първия етап ще могат да се включат само кандидат-студенти от базата данни на университета, които са подали документи, но не са били приети към този момент. За него няма да се подават документи.
Резултатите ще бъдат обявени на 12 август, а приетите кандидати ще могат да се запишат на 16, 17 и 18 август.
Вторият
етап ще е през септември, след края на
държавните зрелостни изпити. В него
могат да участват кандидати, които са
получили високи оценки на предварителните
изпити в СУ, но са се провалили на
държавните зрелостни изпити и не могат
да участват в класирането. Свободните
места ще бъдат обявени след 10 септември,
а класирането - на 24 септември.
В класирането могат да участват и кандидати за други държавни висши училища, които са положили успешно изпити, равностойни на тези за СУ.
Дори да не попаднат в желаната специалност, студентите могат да запишат след първи или втори курс т.нар. втора или нова специалност или да се прехвърлят след първата година, ако имат висок успех. За прехвърлянето има и други условия и ограничения.
Миналата година в в университета са подадени над 900 молби от различни висши училища у нас и в чужбина, като са удовлетворени малко над 300, съобщи Шишиньова.
Документи за магистърските програми в СУ ще се подават по факултети и срокът е 10 септември. За редовно обучение ще бъдат приети 1308 души, за задочно - 368.
За онези специалности, за които няма кандидати дори за държавна поръчка, не можем да очакваме студенти платено обучение, каза още Шишиньова, като припомни, че от Алма Матер бяха предложили в промените в Закона за висшето образование платената форма на обучение да бъде за онези вузове, които имат акредитация "много добър" и които имат свободен капацитет в рамките на институционалната акредитация.
В момента в СУ се обучават около 25 хил. студенти, като институционалната му акредитация е за 29 хил.
Това, което се прие като промяна в закона, няма да върши работа както на СУ, така и на останалите висши учебни заведения, тъй като се отнася само до свободните места по професионални направление, прогнозира зам.-ректорът.
Академичният съвет на СУ ще обсъжда през есента въпроса за въвеждането на платеното обучение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!