Ч атботовете станаха много популярни и милиони хора по целия свят ги използват все повече. Част от рисковете на технологията са добре известни - най-вече, че ботовете често допускат фактологични грешки. Има и още един проблем, който все още е подценяват, съобщава в. The Guardian.
Това е споделянето на множество лични данни и ситуации с ботовете. Потребителите не осъзнават, че всеки техен разговор с чатбот се използва за допълнително обучение на алгоритъма. Киберпрестъпници също могат да ги използват за подобряване на уменията си.
"Човешкият стил на чатботовете може да обезоръжава потребителите", казва директорът на правната кантора Lewis Silkin.
Подобно на търсачките, чатботовете събират много информация, включително местоположение, IP адрес, текст, като в зависимост от бота, може да се събират данни и от социални мрежи, казва д-р. Лучиан Типи от Университета на Бърмингам. С времето обработката на данни ще става все по-добра, като ще може да включва всякаква информация от интернет.
Google ще внедри чатбот в търсачката си, но не сега
От компанията за киберсигурност ESET също предупреждават, че чатботовете могат да използват много данни и да ги събират не само за собствени анализи, но и за подбор на реклами. Засега това не е масова практика, но с времето е възможно да се промени.
В момента чатботовете са много нова технология, която все още има неясноти и тепърва ще се развива, казва Уил Ричмъунт-Когън, специалисти по изкуствен интелект от правната кантора Freeths. Според него трябва да се положат много "грижи" преди да се споделят данни, особено когато са важни за даден бизнес.
Умен алгоритъм на Meta ще "вижда" непознати обекти
ChatGPT може да бъде съден за фалшиви истории
Експертите предупреждават, че дори и да се използва VPN връзка за чатбота, самото естество на разговора и споделените детайли може да са достатъчни за идентифициране или проследяване на човек. Microsoft отговаря, че Bing Chat спазва правилата и защитите на самата търсачка Bing и се полагат допълнителни усилия за защита на данните, включително криптиране и временно запазване на някои данни. OpenAI коментира, че ChatGPT има защити да отказва неподходящи искания, включително за чувствителна информация.
В описанието на ChatGPT, компанията е написала, че и самите потребители трябва да внимават, тъй като тя не може да изтрива техни питания и въпроси от историята. Затова ги призовава да не споделят чувствителна информация в разговорите си с чатбота. Някои големи компании, вклчително Amazon и JP Morgan са забранили или ограничили използването на технологията от служителите им поне засега.
Google обнови Bard с по-умни възможности
Наследникът на ChatGPT е още по-умен и "визуален"
Китайският отговор на ChatGPT се казва ERNIE Bot
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!