С офтуер, който може да "сваля" пръстови отпечатъци на хора от снимки в социалните мрежи. Това е една от авангардните разработки на компанията Mitre Corporation, съобщава Forbes. Компанията всъщност е лаборатория за проучвания и разработки, която е отделена от Масачузетския технологичен институт през 1958 г.
Много домашни рутери са незащитени от хакери
От тогава тя се концентрира върху разработки на технологии за службите за сигурност и американското правителство. Компанията не е търговска и не търси печалба. Затова предлага технологиите си само на правителството, научните среди и частни компании.
САЩ дават на съд онлайн измамници взели милиони
Forbes е подала заявка за достъп до информация до правителството в САЩ, като е получила "стотици документи" за Mitre, които в комбинация с интервюта с бивши служители на компанията дават представа за нейните проекти.
Основната задача на Mitre е да създава технологии за защита на националната сигурност. Една от разработките е събиране на пръстови отпечатъци от снимки, които хората публикуват в социалните мрежи.
Друг проект на Mitre е система за разпознаване на миризмата на тялото, която да бъде като индикатор дали човек лъже по време на разпит. Има и проект за система, която да хаква умни часовници, гривни и други подобни устройства от разстояние. Разработката може да се използва за по-лесно претърсване на устройствата на границите и намаляване на нелегалните влизания в страната.
Европейска акция разби "най-сигурната" чат платформа
Microsoft пуска два спешни ъпдейта за Windows 10
Изданието описва и друг проект на Mitre. Компанията е помагала и за технлогии за разпознаване на лица за ФБР и в създаването на най-голямата и ефикасна база данни за престъпници.
Mitre е имала роля и в управлението на мерките за овладяване на коронавируса в САЩ. Тя е била ангажирана от Департамента по национална сигурност да координира комуникацията между кметовете и губернаторите.
Компанията има между един и два милиарда долара годишно държавно финансиране. Тя има около 8000 служители, като през годините е имала много проекти. Тя е помогнала за възстановяване на комуникационната мрежа на Пентагона след атаките на 11-ти септември, както е и направила технология за търсене на оцелели сред отломките чрез засичане на сигнали от мобилни телефони, но не са били открити хора.
Хората рядко променят паролите си след пробив
Ръст на клонираните фалшиви сайтове за кражби на данни
Някои от технологиите срещат критики. Например софтуерът за пръстови отпечатъци от снимки. Неправителствената организация Американски съюз за граждански права и свободи коментира, че технологията провокира "сериозни притеснения" за личната поверителност.
Проектът е бил започнат през 2015 г. за ФБР. Използван е за опити да се събира биометрична информация, в случая пръстов отпечатък, от снимките, които заподозрени за различни престъпления или участие в банди, са качвали в социалните мрежи, например докато показват знака на бандата с ръцете си. Чрез технологията след това може да се идентифицират хора в клипове или чат приложения. Компанията обаче не дава подробности за ефективността на разработката.
Microsoft пуска приложение за семейна безопасност
Кибератака накара Honda да спре глобалното производство
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!