С оциалните мрежи могат сериозно да навредят на емоциите и чувствата на младите хора. Това показват резултатите от проучване на организацията Ditch the Label, публикувано от БиБиСи.
Младите мъже най-често са мишена на онлайн тормоз
В анкетата са участвали над 10 000 младежи на възраст между 12 г. и 20 г. 40% от тях казват, че ще чувстват неприятно, ако никой не им "хареса" селфито във Facebook. 35% споделят, че увереността им е директно свързана с броя последователи и приятели, който имат в социалните мрежи. Като цяло случващото се в социалните мрежи директно влияе на емоционалното състояние на младежите и може да причинява стрес, тревога, подтиснатост.
Кои ИТ компании пазят потребителите си най-добре
Как да изберем сигурна парола за своята електронна поща
Младежите не крият, че често са и извършители на онлайн тормоз. 70% от участниците в анкетата казват, че са обиждали други хора онлайн. Същевременно само 17% казват, че са били тормозени в мрежата. Разликата вероятно идва от това, че много от младежите приемат постоянните обиди в интернет за нещо нормално. Изненадващо, най-много обиди има в Instagram, а не във Facebook или Twitter.
Проучването посочва още, че 47% от младежите предпочитат да не дискутират проблемите си в социалните мрежи. Вместо това те внимателно подбират какво да публикуват за себе си, за да се представят в добра светлина.
Киберсигурността на България е на средно глобално ниво
Обвиниха ученик за няколко глобални кибератаки
Според авторите на анкетата, всичко това, особено обидите, влияят на поведението, идентичността и характера на младите потребители. Те смятат, че социалните мрежи трябва да направят повече, за да намалят обидите и да реагират по-бързо на сигналите на потребителите.
Колко евтино е купуването на влияние в интернет
Резултатите донякъде оспорват друго проучване на Оксфорд. То посочи, че около 30% от тийнейджърите на възраст около 15 г. са жертва на онлайн тормоз. Само 3% пък казват, че са тормозени и офлайн. Според благотворителната организация Kidscape причината за разликата е най-вече в различното формиране на въпросите. Организацията смята, че вече има култура на антагонизма и все още е трудно да се определи колко вредна е тя и какво да се направи. Все пак една от първите стъпки е намаляване на прекараното време в социалните мрежи.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!