П отребителите на социални мрежи често "усилват" недоволството си и изразите си, особено по морални теми, в търсене на повече внимание като "харесвания" на публикациите им и споделяния. Това твърди проучване на учени от Университета на Йейл, публикувано в неговия сайт.
"Стимулите на социалните мрежи променят тона на политическите разговори онлайн", казва Уилям Брейди, ръководител на проучването. Учените са анализирали 12,7 млн. публикации в Twitter от 7331 потребители, за да направят анализа си.
Използван е създаден от екипа софтуер за машинно обучение, който да следи "моралното недоволство" - как се изразява и как се променя в процеса на времето. Потърсена е и причината за тези промени.
Учените са открили, че социалните мрежи наистина карат хората да променят начина, по който се изразяват. Намерена е връзка между това, че когато потребителите получават повече "харесвания" и споделяния, когато изразят недоволство в публикацията си, след това има по-голяма вероятност отново да са недоволни и в следващите си постове.
Изкуственият интелект, създаващ фалшиви новини
Направени са и контролирани поведенчески експерименти, които да потвърдят твърденията. Те също намират връзка между това, че когато потребителите са награждавани за изразяването на недоволството си, с течение на времето, те започват да изразяват все повече недоволство.
"Това са първите доказателства, че някои хора се научават да стават все по-недоволни с времето, защото са награждавани от основната функционалност на социалните мрежи", казва Брейди.
WhatsApp: Apple създаде система за проследяване
От една страна моралното недоволство може да бъде сила, която да доведе до добри неща - да помогне за решаване на проблеми в обществото, да мотивира сътрудничество и положителни промени, казват учените. Те обаче предупреждават, че също така има и "тъмна страна" - онлайн тормоз върху малцинства, разпространение на дезинформация и поляризиране на политическите позиции.
Проучването открива, че хората с по-умерени възгледи и поведение обикновено се вляят по-лесно от подобни публикации. С времето може да се стигне до политическа радикализация на цели групи, които преди това са имали по-умерени позиции.
Сенатори искат да махнат защити на социалните мрежи
"Увеличаването на моралното недоволство е видими последствие от бизнес модела на социалните мрежи, който е оптимизиран за взаимодействия между потребителите. Като се има предвид, че моралното недоволство има критична роля в социалните и политическите промени, трябва да знаем, че технологичните компании и дизайнът на техните платформи, могат да влияят на успеха или провала на общите действия. Данните показват, че социалните мрежи не просто отразяват случващото се в обществото, но създават и стимули, които променят реакциите на хората към политическите събития в течение на времето", казва Моли Крокет, втори ръководител на проучването.
Nvidia пуснала видео с фалшив образ на главния си директор
Instagram затяга контрола над речта на омразата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!