Б лизо половината младежи във Великобритания казват, че се чувстват пристрастени към социалните мрежи. Това показват резултатите от проучване на Millennium Cohort сред 7000 младежи на възраст между 16 г. и 18 г., съобщава в. Guardian.
Данните на проучването са от 19 000 души във Великобритания, които участват в по-мащабен анализ проследяващ техните животи, като от тях са избрани 7000, които са допитани допълнително за социалните мрежи. 48% от младежите казват, че са съгласни с твърдението "мисля, че съм пристрастен към социалните мрежи".
От тях 57% са момичета, а 37% - момчета. Учените допълват, че това не означава, че младежите имат клинично ниво на пристрастяване, но самият факт, че младите имат такова мнение, е притеснителен и показва, че "връзката" им със социалните мрежи е проблемна. "Самооценката за пристрастеност към социалните мрежи не е същата като към дрогата, но не е приятно усещане да мислиш, че нямаш контрол над собственото си поведение. Доста притеснително е, че толкова много хора смятат, че това не е добре за тях", казва Джорджия Търнър, ръководител на екипа.
Петте технологии, които доминираха през 2023 г.
Според нея досега сред експертите е имало мнение, че пристрастяването към социалните мрежи ще има същите етапи като към наркотиците. Това обаче е твърде семпло обобщение и все повече проучвания показват, че процесът е различен, макар и да има сходни елементи в него.
д-р. Майкъл Рич, директор на Лабораторята за дигитално здраве в детската болница в Бостън коментира, че проучването съвпада с клиничния опит в здравното заведение. Много голяма част от младежите имат проблеми заради "интерактивните медии" и времето, което прекарват с тях. Това включва "неконтролируемо използване" на социални мрежи, игри, еротично съдържание, неспирно гледане на клипове, блогове и т.н.
AI вече измества и инфлуенсърите
Microsoft подготвя първите компютри с AI
Според Рич това състояние обикновено е породено от друг психически проблем и когато той бъде идентифициран, проблемите с интерактивните мрежи се решават сами моментално или "стават лечими с промяна в поведението". Той също така казва, че не трябва да се използва думата "пристрастяване", защото това въвежда стигми и трябва да се има предвид, че разумното използване на интернет е неразделна част от ежедневието на хората, така че оптитите за пълна абстиненция от Мрежата обикновено не са подходящо решение.
New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!