О т лукс, смартфонът вече е даденост за мнозина. Хората разчитат на мобилните си телефони за комуникация, работа, забавление. Повечето хора обаче не осъзнават, че разчитат на телефона си за доста повече неща. Проучване на Университета на Калифорния Ървайн например показва, че хората разчитат на мобилните си устройства да им помогнат в неловки и некомфортни моменти, съобщава институцията в сайта си.
Европа иска единен стандарт при зарядните на телефони
Цените на смартфоните ще продължават да растат
В проучването са участвали 148 души със средна възраст 20 г. Те са попълнили въпросник и са дали проби от слюнката си. След това са били разделени на групи. Една от тях е трябвало да продължи да използва телефона си както обикновено. Втората група е била помолена изобщо да не използва телефона си, а на третата група телефоните са били взети.
Без телефон или без душ - много хора избират второто
Google пуска новия Android Pie първо за своите смартфони
След това хората в групите отново са били разделени, като като са поставени по един в стая с двама непознати за него души. Тези хора са били инструктирани да водят разговор помежду си за измислен общ познат и така постепенно да изолират третия участник.
След това участниците в експеримента отново са дали проби от слюнката си и са описали емоционалното си състояние. Учените открили по-високи нива на стрес в две от групите - тези, които са имали право да използват телефоните си и тези, които са останали без телефони. Нивата на стрес са били най-ниски при хората, които са разполагали с телефоните си, но са били помолени да не ги използват.
"Реакциите на тялото при стрес, както и усещането при изолация или отхвърляне, могат да са вредни за здравето. Това е първото проучване, което показва, че смартфоните ни карат да се чувстваме по-добре и видимо намаляват хормоните на стреса в тялото, което показва, че смартфоните може би могат да бъдат и полезни понякога", коментира Сара Пресман, съавтор на проучването.
6 ПРИЗНАКА, ЧЕ СТЕ РОБИ НА ТЕЛЕФОНА СИ - СНИМКИ
Телефонът придава "чувство на сигурност", което успокоява участниците в експеримента. То идва от усещането, че благодарение на устройството си, човек все пак има с кого да контактува и на кого да е интересен, дори и да е изолиран от хората, с които е в дадения момент.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!