В продължение на доста години, интернет компаниите и социалните мрежи усилено работеха по популяризирането на онлайн видеото. И действително, видеото е навсякъде, но има и своите недостатъци. Основният е, че изисква доста внимание, а хората често са в движение.
Затова напоследък доста се увеличи популярността на подкастовете - онлайн радиопредавания, които всеки може да създаде и споделя. Освен това обаче се увеличи и интересът към онлайн чатове с гласови разговори. Приложения като Discord станаха много разпространени, а вече има и цели социални мрежи, които разчитат на аудиото.
Google ще помни "всичко" вместо потребителя
Една от тях е Clubhouse, която набира инерция през последните месеци. Тя представлява множество виртуални стаи, в които потребителите могат да участват и да обсъждат различни теми. Всяка стая си има своя тема, която може да е конкретна новина или пък цял сегмент.
Clubhouse използва и вече традиционния метод за пораждане на интерес. Регистрациите в платформата са ограничени само за хора с покани. Такива могат да се получат само от вече регистрирани потребители.
ИТ гигантите очакват по-строги регулации от Байдън
Успехът на платформата мотивира и останалите социални мрежи да ускорят работата си по сходни услуги, отбелязва DigitalTrends. Те се изразяват в платформи за споделяне на подкастове, за стрийминг на живо, онлайн гласови чатове и др. Потенциалът е и в аудиокнигите, които не са нещо ново, но много време бяха предимно нишов продукт.
Преминаването към аудио е още един начин за дигиталните услуги да увеличат времето, през което потребителите ги използват. Останалите услуги са визуални и изискват използване на устройство с дисплей.
Цензура ли е изолирането на Тръмп от социалните мрежи
Аудио услугите обаче имат нужда единствено от слушалки с микрофон и устройство с интернет връзка. Потребителят може да ги използва в движение и да слуша подкаст или стрийм докато пътува или дори да участва в онлайн конференция докато се разхожда в парка.
Разбира се, не липсват и рискове и критики. Една от тях е, че това може да бъде още един начин да се държат потребителите "вързани" за услуги и постоянно да искат да използват някоя платформа.
От друга страна, наличието на аудио алтернатива, може пък да "освободи" потребителите да не се чувстват "залепени" за дисплеите постоянно. Така те ще могат действително да са в движение и да не пропускат важни за тях разговори и теми.
Тръмп планира собствена социална мрежа
Със сигурност аудио услугите ще продължат да набират популярност и занапред. Това ще доведе и до доста нови компании и различни концепции. Крайната дума ще имат потребителите доколко тези предложения ще намерят траен и доходоносен пазар.
Има ли смисъл от режимите за поверително сърфиране
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!