И зползването на пари в брой става все по-малко разпространено. Особено в страни като Швеция където едва 10% от жителите на страната през тази година са плащали в брой, съобщава в. The New York Times. В страната преходът към дигиталните пари е толкова бърз, че 50% от търговците очакват, че дори ще спрат да приемат пари в брой преди 2025 г.
Възможно ли е светът да премине към дигитални пари
Какво постигна Bitcoin за 10 години от създаването си
Това обаче създава известни притеснения за финансовите регулатори на страната, които всъщност мотивираха този преход. Те сега молят банките да не спират да приемат и създават банкноти и монети, докато правителството успее да анализира и оцени социалните промени и рискове от цялостното премахване на физическите пари.
Bitcoin се отразява зле на околната среда и планетата
Рубини: Bitcoin е по-зле от таблица в Excel
Освен това шведската централна банка тества и дигиталната валута е-крона, която да задържи контрола над паричния поток и да не позволи инфлация. Анализират се и допълнителни рискове, например спиране на електричеството или срив на сървъри и как това би се отразило на електронните плащания. Също така и какво да се прави в случай на война.
"Когато се намираш в позиция, в която сме и ние, ще е грешка просто да се облегнеш със скръстени ръце, да не правиш нищо и просто да отбележиш факта, че вече няма пари в брой. Не можеш да върнеш времето назад и трябва да намериш начин да се справиш с промените", коментира Стефан Ингвес, управител на Riksbank, шведската централна банка.
Интересът на шведите към дигиталните плащания е много голям. Една пета от населението вече не използва банкомати, например. Над 4000 шведи са имплантирали и чипове в ръцете си, чрез които могат да плащат с допир за всякакви услуги, включително паркинги, билети за автобус и др.
Какво е блокчейн и защо може да е новата ера на технологиите
19-годишен Bitcoin милионер: Сам си си виновен, ако за 10 години не си богат
Разбира се, най-активни в това отношение са младите. Една трета от шведите са над 55-годишна възраст. За тях, както и за хората с увреждания и някои имигранти, достъпът до електронните услуги е по-сложен и те разчитат на директен досег с банките. Освен това се търси и начин как изчезването на парите в брой да не доведе до още по-голям контрол на банките, защото практически те ще държат всички пари.
"Трябва да спрем и да помислим дали това е добро или лошо, а не просто да чакаме да се случи. Ако парите в брой изчезнат, това ще е голяма промяна, с много последствия за обществото и икономиката", коментира Матс Дилен, ръководител на специалната комисия на шведския парламент, която разследва казуса.
Може би обаче вече е късно. В Швеция хартиените пари и монети вече представляват само 1% от икономиката. Средната стойност в Европа е 10%. През 2010 г. 40% от шведите са казали, че са платили поне веднъж в брой за годината. През 2018 г. същото казват само 10%. При най-младите, на възраст от 18 г. до 24 г., 95% от всичките им покупки са с дигитално плащане.
Водещата организация на пенсионерите в Швеция обаче е против. Тя казва, че има над 1 млн. души в страната, които имат трудности с технологиите. "Не сме против дигиталното движение, но смятаме, че се движи твърде бързо", казва Кристина Талберг, президент на организацията.
Други държави също следят какво се случва в Швеция и си взимат поуки. Миналата седмица ръководителят на Международния валутен фонд Кристин Лагард обяви, че има няколко централни банки, които сериозно разглеждат възможностите за преминаване към дигитални пари. Тогава тя отбеляза, че дигиталните пари не са универсално решение и всеки казус трябва да се разглежда отделно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!