Л идерите на Apple, Amazon, Facebook и Google се оказаха на своеобразен "грил" по време на специалното им изслушване в американския Конгрес, съобщава в. Washington Post. ИТ лидерите бяха разпитвани близо шест часа и критикувани от политиците за поведението им на пазара, събиране на данни и изключително високите им печалби.
Apple засилва интереса си към изкуствения интелект
Изслушването е част от мащабна проверка, която преди това е събрала милиони документи, стотици часове интервюта и лични съобщения на служители и лидери на компаниите. Според проверяващите, всичко това показва, че ИТ секторът в САЩ е станал твърде голям и властен, заплашва конкуренцията, клиентите и в някои случаи - дори демокрацията.
"Основателите на страната не искаха да се поклонят пред крал. Ние също не трябва да се покланяме пред императорите на онлайн икономиката" коментира Дейвид Сицилине от Републиканците и председател на комисията за изслушването.
Компаниите бяха представени съответно от Джеф Безос за Amazon, Тим Кук за Apple, Марк Зукърбърг за Facebook, Сундар Пичай за Google. Тяхната позиция е, че компаниите са пример за издигане от бедност до богатство, което е станало възможно заради американската изобретателност и подкрепата на клиентите, които постоянно се увеличават.
Facebook се опълчи на проверката на ЕС
Зукърбърг отрече да е сключил тайна сделка с Доналд Тръмп
Конгресмените обаче не виждат нещата точно така. Те твърдят, че ИТ гигантите изкупуват всички компании, които смятат за конкуренция. Даден е за пример имейл на Марк Зукърбърг от 2012 г., в което той казва, че тогавашният конкурент Instagram може "осеаемо да ни навреди" и затова иска Facebook да придобие по-малката по това време компания. Други имейли между служители на Facebook сравняват купуването на Instagram като "изкупуване на земи". Зукърбърг отговаря, че конкуренцията е усилена, но честна с цел да са най-добрите.
Amazon беше критикувана, че използва данни от трети лица, за да увеличава продажбите на собствените си продукти. Джеф Безос обяви, че компанията има правило да не прибягва до такива методи, но не може да гарантира, че никога не е било нарушавано.
Собственият одит на Facebook с остри критики към мрежата
Очаквано, ИТ лидерите наблягаха значително върху постиженията на компаниите и ползите, които са донесли за пазара, икономиката и потребителите. Amazon например казва, че предлага достъпни цени на продуктите и бързи доставки. Apple изтъква своята екосистема от приложения и устройства. Facebook казва, че отстоява свободното слово и се бори с цензурата по света и с други конкуренти като TikTok. Google пък отбелява, че помага на хората да откриват информация и на компаниите по света да растат.
Google обаче беше критикувана, че използва търсачката си, за да популяризира своите продукти и да пречи на конкурентите. Подобни жалби срещу компанията е имало неведнъж през годините. Конгресмените обвиниха Google и че печели от чуждото съдържание. Сундар Пичай отговаря, че това не е вярно и че Google помага на над 1 млн. малки фирми да продължават да работят и дори да се развиват "по време на пандемия".
Apple иска да елиминира вредните си емисии до 2030 г.
Донякъде очаквано, Apple получи най-малко въпроси. Компанията традиционно се радва на по-топли отношения в САЩ, но сега по-малкото въпроси не означаваха по-меко отношение. Основните критики към нея бяха за онлайн магазина ѝ за приложения, който взима 30% комисионна от всяка продажба и абонамент. Кук изтъква, че таксата не е вдигана от 2008-ма година досега и макар да е имало подобни вътрешни предложения, те не са реализирани. Той отрича и обвиненията, че Apple копира добри и популярни, но конкурентни приложения и прави свои версии, които налага.
Тим Кук: Трябва да създадем по-добър свят за всички
Комисията все пак обвинява и четирите ИТ гиганта, че са практически монополи и може да се мисли за разбиването им на по-малки фирми. Предлага се и да се въведат по-строги регулации, които да контролират поведението им спрямо по-малките фирми.
Изслушването е финалната част от проверката. Сега комисията трябва да завърши своя доклад, като се очаква да го публикува през август т.г. В него ще представи какво е открила, трябва да даде заключение и да призове към конкретни действия, например повече регулации. Очакванията са, че това ще са първите стъпки за по-строг контрол над ИТ индустрията.
Служители на Facebook на протест срещу Зукърбърг
ИТ гигантите с послания против расизма
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!